Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Manisa Sivil Dayanışma Platformu, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesini protesto etti

MANİSA (AA) - Manisa'da düzenlenen eylemle Mısır 'ın darbeyle gövden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesi protesto edildi. 

Manisa Sivil Dayanışma Platformu, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesini protesto için Manolya Meydanı'nda eylem düzenledi.

Platform üyeleri, ellerinde taşıdıkları Mursi'nin fotoğraflarının yer aldığı dövizlerle slogan atarak idam kararına tepki gösterdi. 

Platform adına basın açıklamasını yapan Memur-Sen İl Temsilcisi Mehmet Emin Sofuoğlu, Mursi'ye yönelik  haksız ve hukuksuz bir kararın verildiğini dile getirerek, kararı kınadıklarını belirtti

Batılı ülkelerin idam kararına sessiz kalmasını eleştiren Sofuoğlu, "Mursi'nin ilkeli ve tavizsiz tutumu karşısında acziyet içine düşenler, bugün Muhammed Mursi'yi, darbe karşıtlarını nasıl ve niçin yargıladıklarını hiç kimseye anlatamazken Batı da bu zulme ortak olmaktadır" dedi. 

Sofuoğlu, Mısır hukuk sisteminde, mahkemece verilen idam kararını ele alacak olan müftülük makamına da çağrıda bulunarak, "Ey Müftü, hukuki, insani, ahlaki ve vicdani olmayan bu kararı onaylama. Darbecilerin suçuna ortak olma, zulme geçit verme. Aksi halde vicdan azabından kurtulamayacaksın" ifadelerini kullandı.

Basın açıklaması ardından Mursi için dualar okuyan grup, eylemini sonlandırdı.