"Okul Üzümü Akıl Üzümü" projesi

"Okul Üzümü Akıl Üzümü" projesi
"Okul Üzümü Akıl Üzümü" projesi
- Proje kapsamında Manisa'da ilköğretim okullarında kuru üzüm dağıtımına başlandı - Manisa Valisi Erdoğan Bektaş: "Türkiye'de bu uygulama henüz başlamadı, yakın bir zamanda başlayacak. Manisa'da kurumlarımız el ele verdiler ve Türkiye'ye örnek olmak için bu uygulamayı başlattılar"

MANİSA (AA) - Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Manisa Ticaret Borsası, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile başlatılan "Okul Üzümü Akıl Üzümü" projesi kapsamında, Yunusemre ilçesi Taytanlı İlhan İlköğretim Okulunda düzenlenen törenle öğrencilere üzüm dağıtımına başladı.

Okulun konferans salonunda gerçekleştirilen törene Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Manisa milletvekilleri Muzaffer Yurttaş ve Hüseyin Tanrıverdi, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Fevzi Yüksel, Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap ile ilgili diğer kurumların temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Projede kuru üzüm tüketiminin arttırılmasında farkındalık yaratılmasını amaçladıklarını hatırlatan Manisa Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Manisa'da üretilen ürünlerin değerince satılması için çalışmalara aralıksız devam ettiklerini kaydetti.

Türkiye 'de üretilen üzümün yüzde 95'inin Manisa'da üretildiğine dikkati çeken Çebi, "Üzümden elde edilen gelir yılık ortalama 600 milyon dolarları bulmaktadır. Manisa İl Müdürlüğü olarak bir proje geliştirdik ve bunu uygulamaya koyduk. Proje kapsamında okulun belirlenmesini ve dağıtımını İl Milli Eğitim Müdürlüğü sağlayacak. Manisa Ticaret Borsası ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası da projenin finansmanını sağlayacak. 50'şer gramlık kutular halinde 20 bin kutuyu İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen okullarda dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Amaç çocukların sağlıklı ve dengeli beslenmesidir" diye konuştu.

- Kurumlar üzüm için el ele verdi

Ülke genelinde bir karar alındığını ve dağıtılan süt gibi şimdi de öğrencilere üzüm dağıtılacağını kaydeden Vali Bektaş ise projenin herkes için, Türkiye'nin her noktası için önemli ancak Manisa için iki kere önemi olduğunu vurguladı. 

İşin iki tarafında da Manisa'nın olduğunu ifade eden Vali Bektaş, "Hem üzüm üretiyoruz hem çocuklarımız üzüm yiyecekler. Manisa'ya iki çevreden faydası olacak olan proje için katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Ben biliyorum ki milletvekillerimiz uzun yıllardır bu işle uğraşıyorlar. Nihayet ipi göğüslediler, başardılar" ifadesini kullandı.

Milletvekillerinin de konuşma yaptığı toplantı ardından Vali Bektaş ve protokol üyeleri, sınıflarda öğrencilere kuru üzüm dağıttı.