Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
- Bakan Eroğlu: "Manisa dünyaya şifalı, organik bal ihraç eden merkez olabilir. Bunun ilk adımını biz attık. Her türlü arazi, çalışma desteği vereceğiz"

MANİSA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Manisa'nın dünyaya şifalı, organik bal ihraç eden bir merkez haline gelebilmesi için adım attıklarını, her türlü arazi ve çalışma desteği vereceklerini açıkladı. 

Bakan Eroğlu, 475. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali kapsamındaki kortej ve mesir saçımı etkinliğinin ardından Manisa'da yerel bir televizyonda programa katıldı. 

Programda Manisa'daki yatırımlara ilişkin açıklamada bulunan Veysel Eroğlu, hükümetin bölgede geçen yıl 10 milyar liralık yatırım gerçekleştirdiğini kaydetti. 

Manisa'da çok kısa sürede 18 baraj ve gölet yapıldığını dile getiren Eroğlu, tarım kenti Manisa için suyun büyük önem taşıdığını, sulama ile dekar başına gelirde artış yaşandığını vurguladı. 

Çalışmalar ile yaklaşık 150 bin dekar alanda sulamanın sağlandığını, 300 bin dekar alan için sulama projelerinin olduğunu anlatan Bakan Eroğlu, şu bilgileri verdi:

"Manisa'da çok dere var, bunlardan 64'ünü ıslah ettik. Ağaçlandırma konusunda 65 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Mesir Balı için ormanları arıcılığa açtık. Arıcılık için ormanlarda ne gerekiyorsa yapacağız. Kovanların konacağı yer isterlerse, yer vereceğiz. Hangi tür bal istiyorsa ona göre fidan dikimi yapacağız, yerlerini tespit edip yollarını yapıyoruz. Şu ana kadar Manisa'da 3 bal ormanı kurduk. Manisa dünyaya şifali, organik bal ihraç eden bir merkez olabilir. Bunun ilk adımını biz attık. Her türlü arazi ve çalışma desteği vereceğiz. Güzel bir marka oluşturulması için gerekirse kredi, yüzde 50 hibeyi biz vereceğiz." 

- "Mesir balı" için girişimcilere çağrı

Manisa'da "Mesir Balı", "Spil Balı" ya da "Manisa Balı" denemeleri yapılabileceğini belirten Eroğlu, girişimci ve iş adamlarına çağrıda bulunarak, "Gelin Manisa'yı bu şekilde şifalı organik gıdalarda dünyaya tanıtalım. Ayrıca tabiat parkları da yaptık, Mesir Tabiat parkı yaptık, mesir macununda kullanılan bitkilerin yetiştirilmesi için çalışma başlattık. Manisa'da çok şifalı bitkiler var, mesir ile alakalı tıbbi, şifalı bitkileri buradan paketleyip dünyaya ihraç edebilirler diye düşünüyorum" dedi. 

- Spil Dağı ve doğa turizmi projeleri

Spil Dağı Milli Parkı'nın tedavi merkezi olabileceğini anlatan Eroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak projenin altyapısını tamamladıklarını açıkladı.

Milli Park içindeki evlerin işletmesini Şehzadeler Belediyesine devrettiklerini, sağlık oteli, spor merkezi, teleferik hattı ve işletilmesi konusunda projelerin hazırlandığını hatırlatan Bakan Eroğlu, "28 Nisan Salı günü bunun ihalesi açık ve şeffaf bir şekilde yapılacak. Yolu ve altyapısı hazır, gelsinler her şey var. Burası sağlık turizmi açısından cennet olabilir. Talep varsa ilan edildi, iki gün sonra ihalesi yapılacak" dedi.

Manisa Lalesi'ni de dünyaya tanıtmak istedikleriniifade eden Veysel Eroğlu, doğa turizminin gelişmesi için çaba harcayacaklarını da sözlerine ekledi.