Sağlıkçıya hakarete 8 bin lira ceza

Sağlıkçıya hakarete 8 bin lira ceza
Sağlıkçıya hakarete 8 bin lira ceza
- Manisa'da ambulans ekibine hakaret eden kişiye mahkeme, 8 bin 840 lira idari para cezası verdi

MANİSA (AA) - Manisa'da ambulans ekibine hakaret eden hasta yakınına mahkeme tarafından 8 bin 840 lira para cezası verildi.

İl Sağlık Müdürü Metin Kaplan, yaptığı açıklamada ülke genelinde sağlıkçıların fiziksel ve sözlü tacizlere maruz kalabildiğini, Manisa'da gercekleşen bir olay sonrası mahkemenin örnek bir karar verdiğini anlattı.

Yaklaşık 8 ay önce meydana gelen olayda, 112 Çağrı Merkezine "bir vatandaşın sinir krizi geçirdiği" yönünde ihbar geldiğini, olay yerine giden 112 Acil Yardım ekibinin hasta yakını V.D. tarafından hakaret içeren sözlerle karşılandığını dile getiren Kaplan,  olayla ilgili sağlık çalışanlarının sözlü veya fiziksel şiddete maruz kalmaları halinde uygulanan Beyaz Kod sürecinin başlatıldığını, savcılığa  suç duyurusunda bulunulduğunu söyledi.

Kaplan, açılan davada mahkemenin, hasta yakını V.D'ye 8 bin 840 lira idari para cezası ile 5 yıl süreyle denetime tabi tutulmasına karar verdiğini ifade etti.

Halkın sağlık çalışanlarına sahip çıkması konusunda bir bilinçlenmeye ihtiyaç olduğuna dikkati çeken Kaplan, hasta ve hasta yakınlarının karşılaştıkları sorunların çözümü için hakaret ve saldırı yerine Hasta Hakları Birimi'ne başvurmalarının daha doğru olacağını sözlerine ekledi.

 


  ETİKETLER:

  Mahkeme

  ,

  Beyaz

  ,

  Para

  ,

  suç

  ,

  saldırı

  ,

  ülke

  ,

  lira

  ,

  manisa