Samsun'da kadın doktorun öldürülmesi

Samsun'da kadın doktorun öldürülmesi
Samsun'da kadın doktorun öldürülmesi
- Manisa Tabip Odası, kadın doktora yapılan saldırıyı protesto etti

MANİSA (AA) - Manisa Tabip Odası, Samsun'da görev yapan Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Aynur Dağdemir'in bıçaklı saldırı sonucu öldürülmesini protesto etti.

Moris Şinasi Çocuk Hastanesi Acil Servisinin önünde toplanan tabip odası üyelerine Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Manisa Şubesi, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve  Eczacılar Odası da destek verdi.

Grup adına açıklama yapan Manisa Tabip Odası Başkanı Derya Pekbayık, kadın doğum uzmanı Aynur Dağdemir, birlikte çalıştığı kadın sağlık çalışanına yönelik şiddeti önlemeye çalışırken, şiddetin kurbanı olduğunu belirtti.

Aynur Dağdemir'in öldürülmesi nedeniyle tüm kadın ve sağlık örgütleri olarak isyanda olduklarını ifade eden Pekbıyık, "Hangi nedenle olursa olsun görevi başında iken öldürüldü ise aynı anda bir değil iki cinayet işlenmiş demektir. Çünkü kadınlar ve hekimler insanı doğurmak, besleyip büyütmek, hastalığını iyileştirerek yaşamını sürdürmesini sağlamak ve ölümü geciktirmek gibi işlevleri nedeniyle temel olarak ölümden  değil yaşamdan yana tutum sağlarlar" dedi. 

Ellerinde öldürülen kadın doktorun fotoğrafını bulunan grup, hastane önünde bir süre sessizce bekledikten sonra dağıldı.