Samsun'daki doktora silahlı saldırı

Samsun'daki doktora silahlı saldırı
Samsun'daki doktora silahlı saldırı
- Manisa ve ilçelerindeki sağlık çalışanları Opr. Dr. Furtun'un öldürülmesini protesto etti.

MANİSA (AA) - Opr. Dr. Kamil Furtun'un silahlı saldırıda hayatını kaybetmesi nedeniyle Manisa ve ilçelerindeki sağlık çalışanları bırakma eylemi yaptı.

Manisa Devlet Hastanesi bahçesinde toplanan sağlık çalışanları ve destek veren bazı  sivil toplum örgütleri temsilcileri, öldürülen Furtun için saygı duruşunda bulundu. 

Türk Sağlık-Sen Manisa Şube  Başkanı Rıdvan Mutlu can güvenliği taleplerini bir kez daha gündeme getirmek amacıyla yurt genelinde 1 günlük iş bıraktıklarını söyledi.

Cinayeti protesto ettiklerini kaydeden Mutlu, "Talebimiz çok basittir, sadece güvenli çalışmak ve akşam olunca sağ salim ailemize kavuşmak  istiyoruz" diye konuştu. 

Manisa Tabip Odası Genel Sekreteri Hasan Semih Bilgin ise, tüm sağlık kurumlarının yasta olduğunu belirterek, "Sürekli olarak şiddete uğradığımız, dövüldüğümüz, vurulduğumuz hastane binalarına girmiyoruz. Bütün hekimleri, sağlık çalışanlarını tek bir eksiksiz doktor Kamil Furtun'un öldürülmesini protesto eylemlerine çağırıyoruz" dedi.

 

- Demirci

Demirci Devlet Hastanesi bahçesinde toplanan doktorlar ve sağlık görevlileri silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Op. Dr. Kamil Furtun'u anarak, yaşanan şiddeti protesto etti.

Demirci Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ferhat Avcı, yaptığı açıklamada, halkın sağlığı için çalışan sağlıkçılara yönelik şiddettin son bulmasını istediklerini kaydetti.

Demirci sağlık grup başkanlığı aile hekimi Dr. Erdal Küçükali ise vatandaşın sağlığı için gece gündüz koşarken, bu saldırılara maruz kalmak istemediklerini söyledi.

 

- Turgutlu

Turgutlu Devlet Hastanesi bahçesinde toplanan sağlık çalışanları adına Manisa Tabip Odası Turgutlu Temsilcisi Dr. Ali Sarıçam basın açıklaması yaptı.

Sarıçam, Samsun'da yaşanan olayla, sağlık çalışanlarının zor şartlar altında görev yaptıklarının ve can güvenliklerinin olmadığının bir kez daha ortaya çıktığını belirtti. 

Turgutlu Devlet Hastanesi Yöneticisi ve Başhekimi Op. Dr. Sabri Taşçıoğlu ise yüreklerinin acı dolu olduğunu belirterek "Meslektaşımızın görev yaptığı hastanede hunharca katledilmesini nefretle kınıyoruz. Yalnızca sağlığa değil yaşamın her alanına egemen olan şiddet ülkemizde ve dünyada özellikle etik değerlerin yeterince özümsenmemesi ile birlikte artan bir oranda gündeme gelmektedir. Çözüm ancak bilinçli, etik değerlere bağlı, şiddetle değil hak ve hukuka dayanan yöntemlerle sonuç arayan bir nesil yetiştirmekle olabilir. Şiddete yatkın bireyler yetiştirmenin önüne geçmenin ilk evresi aile yaşamıdır" diye konuştu. 

 

- Akhisar

Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi bahçesinde Türk Sağlık-Sen, SES ve Manisa Tabipler Odası ortak basın açıklaması yaparak saldırıyı kınadı. 

Açıklamayı yapan aile hekimi Dr. Bülent Kundak, olayı kınadıklarını, sağlık çalışanları olarak 1 günlük hizmet üretmeyeceklerini söyledi.