'Saraçlık' mesleği öğrencilere anlatılacak

'Saraçlık' mesleği öğrencilere anlatılacak
'Saraçlık' mesleği öğrencilere anlatılacak
MANİSA (AA) - Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, saraçlık mesleğinin unutulmaması için öğrencilere yönelik bir eğitim programı...

MANİSA (AA) - Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, saraçlık mesleğinin unutulmaması için öğrencilere yönelik bir eğitim programı düzenleyeceklerini söyledi.

Başkan Çelik, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ve Yunusemre Kaymakamı Yüksel Topal ile saraç ustası Şakir Sabancıoğlu'nu işyerinde ziyaret etti. 

Manisa'nın son saraç ustası Şakir Sabancıoğlu, unutulmaya yüz tutmuş mesleği 8 yaşındayken öğrenmeye başladığını belirterek, mesleği hakkında bilgiler verdi.

Dede ve baba mesleğini kendi çabalarıyla sürdürmeye çalıştığını ifade eden Sabancıoğlu, bir zamanlar günde 5 semer yaptığını, bugünlerde ise işlerin iyice azaldığını, yetiştirdiği kalfaların iş olmadığı için başka mesleklere yöneldiğini anlattı. Kendi oğlunun da saraç olmak istemediğini dile getiren Sabancıoğlu, "Mesleğimi daha ne kadar sürdürebilirim bilmiyorum. Manisa'nın son saracı benim. Birilerinin çıkıp saraçlık gibi unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin devamını sağlaması gerekir" diye konuştu.

Şehzadeler Kaymakamı Çorumluoğlu, babadan oğula geçen bir mesleğin Manisa'daki son temsilcisinin 66 yaşında ve hala mesleğini sürdürme çabası içerisinde olduğunu gördüklerini belirterek, "Ustamızın tecrübelerinden, gençlerimizin faydalanması gerektiğini düşünüyorum. Bu kapsamda öğrencilerimizi, ustalarımızla buluşturabileceğimiz bir program hazırlayabiliriz" dedi.

Şehzadeler Belediye Başkanı Çelik de saraç mesleğinin yaşatılması için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını ifade ederek, şunları kaydetti: 

"Kendisi Manisa'nın son saracı. Binek hayvanlarının eyer, semer gibi takımların deri ve meşinden olan kısımlarını yapma ve tamir etme işi sanatı olarak bilenen saraçlığın tanıtılması, bu meslek dalının unutulmaması için belediyemiz bünyesinde bir çalışma yapabiliriz. Bu çerçevede en kısa süre içerisinde öğrencilerimizle ustamızı buluşturmayı amaçlıyoruz."