Sardes Antik Kenti gün yüzüne çıkarılıyor

Sardes Antik Kenti gün yüzüne çıkarılıyor
Sardes Antik Kenti gün yüzüne çıkarılıyor
- Antik çağda Lidya Krallığı'nın başkenti olan Sardes Antik Kenti, 1854'te başlayan ve bilimsel nitelik kazandığı 1958 yılından bu yana aralıksız sürdürülen kazılarla gün yüzüne çıkarılmaya çalışılıyor - Kazı Başkanı Prof. Dr. Dunlop: - "Şehrin surların içerisinde kalan kısmındaki çalışmalarda eserlerin bugüne kadar belki yüzde 2 veya 3'ü ortaya çıkarılmış durumda"

MANİSA (AA) - EMRE SAÇLI - Antik çağda Lidya Krallığı'nın başkenti Sardes Antik Kenti'nde 1854'de başlayan ve 1958'den itibaren bilimsel nitelik kazanarak aralıksız olarak sürdürülen kazı çalışmalarında bugüne kadar yerleşimin yüzde 3'lük bir kısmının ortaya çıkarılabildiği bildirildi.

Manisa'nın Salihli ilçesi yakınındaki Sardes (Sart) Antik Kenti'nde 2015 yılı kazı sezonu başladı. Kazı Başkanı Prof. Dr. Nicholas Dunlop, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Lidya Krallığı'nın başkenti Sardes Antik Kenti'nde kazı çalışmalarına 1854'te başlandığını, bu çalışmaların 1958 yılından itibaren de bilimsel nitelik kazanarak devam ettiğini bildirdi.

Bu sezonki çalışmalara 5 farklı bölgede devam edeceklerini anlatan Dunlop, "Bugüne kadar sadece surların içerisinde kalan bölümde yapılan kazılarda yüzde 3'lük kısım ortaya çıkarılabildi ancak şehir çok daha büyük. Geçtiğimiz yıl 'kral yolu' olarak adlandırılan bölgede çalışmalar başlamıştık. Bu yıl da aynı noktada çalışmalarımızı sürdüreceğiz" diye konuştu.

Kral yolunun Ortadoğu 'ya kadar uzanan antik bir yol olduğunu dile getiren Dunlop, şu bilgileri verdi:

"1980'li yıllarda yapılan çalışmalarda şehrin kapısına ait kalıntılara ulaşıldı. Lidya zamanında yani milattan önce 500 ve 600. yüzyılda yol tam bu noktadan geçmiş. Yolun üzerine bin yıl sonra sütunlu bir Roma caddesi inşa edilmiş. Yol, Roma döneminde mermer bloklarla genişletilerek 18 metre genişliğine ulaşmış. Bu yolun kenarlarında ise Bizans dönemine ait değişik yerleri inşa edilmiş."

Prof. Dr. Dunlop, kazı alanının kuzey ve güneyine doğru birer kilometre uzunluğundaki alanda yerleşim olduğuna dikkati çekerek, "Dolayısıyla çok geniş bir alandan bahsediyoruz. Bilindiği gibi çalışmalar da çok hassas ilerliyor. Buradaki kazılar uzun yıllar boyu devam edecektir" dedi.

- Bu yılki çalışmalar

Sart-Amerikan Hafriyat Heyeti Türkiye Sorumlusu Teoman Yalçınkaya ise bu yıl 5 yerde kazı çalışması sürdürüleceğini, bunun yanı sıra restorasyon çalışmalarının da yapılacağını belirtti.

Her yıl ileriye dönük programların hazırlandığını ifade eden Yalçınkaya, şunları söyledi:

"Şu anda sinagogun üstünün kapatılması ile ilgili bir proje gündemde. Bu, çok büyük bir proje ve maliyetinin yaklaşık 5 milyon dolar olması bekleniyor. Bu projeyle Lidya sur duvarlarının da üstünün kapatılması gündemde. Bunun yanı sıra sahadaki bütün Roma ve Bizans dönemine ait duvarlar da restore edilerek yıkılmaları önleniyor. Kazı çalışmalarının bütün finansmanı Amerika 'dan sağlanıyor. 3 ayda yarım milyon dolar civarında bir bütçe kullanılıyor."

Sardes Antik Kenti'nde, Akropol, Gymnasium, Hamam, Kral Mezarları gibi başlıca yapıtların yanı sıra İncil'de adı geçen yedi kiliseden biri bulunuyor.