Savaş mağduru 3 ailenin geçimini, tek başına sağlıyor

Savaş mağduru 3 ailenin geçimini, tek başına sağlıyor
Savaş mağduru 3 ailenin geçimini, tek başına sağlıyor
- Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli Ayman Dıbız, yerleştiği Manisa'da, çalışarak kendisi gibi savaş mağduru üç ailenin geçimini sağlıyor - Dıbız: "Bir mermercinin yanında işe başladım. Bir ev kiraladık ve sonra Suriye'den 2 yakın aile daha bizimle aynı evde kalmaya başladı. Onlara da bakmak zorundaydım. Allah'a şükür durumumuz iyi"

MANİSA (AA) - FERDİ UZUN - Suriye 'de Esed zulmünden kaçarak Türkiye 'ye sığınan 28 yaşındaki Ayman Dıbız, Manisa'da bir mermercinin yanında çalışarak savaş mağduru 3 ailenin geçimini sağlıyor.

Şehzadeler ilçesi Ahmet Bedevi Mahallesi'nde bir gecekonduda yaşayan Suriyeli Ayman Dıbız, AA muhabirine, ülkesini Esed'ın zulmü nedeniyle terk etmek zorunda kaldığını belirtti.

İç karışıklıklar başlamadan önce Suriye'de katı bir diktatörlük rejimi olduğunu anlatan Dıbız, Baas rejiminin halka zulüm yaptığını iç savaş başladıktan sonra zulmün şiddetlendiğini, daha fazla dayanamadıkları için de bir yolunu bulup Türkiye'ye geldiklerini kaydetti. 

Suriye'de şartların çok ağırlaştığını, yoksulluk ve fakirliğin hat safhada olduğunu anlatan Dıbız, şunları söyledi:

"Suriye'deki savaşta yakınlarımızı kaybettik. Şartlar Suriye'de çok zordu. Savaştan önce işimiz vardı, çalışıyorduk. Savaş çıktıktan sonra işimizi ve her şeyimizi kaybettik. Suriye'de kalıp mücadele etmek istedik ama olmadı. Elimizden gelen bir şey yoktu. Ben de eşim ve 1 çocuğumla Suriye'den kaçıp Türkiye'ye sığındım." 

- Üç ailenin geçimini sağlıyor

Dıbız, kamplarda kalmak yerine çalışarak kendi ayakları üzerinde durmak için yaklaşık bir yıl önce Manisa'ya geldiğini ifade etti.

Eşi Feyza ve 8 aylık kızı Ritaj ile kiraladıkları bir gecekonduda yaşadıklarını anlatan Dıbız, daha sonra akrabaları olan ve kendileri ile aynı kaderi paylaşan iki aileyi daha yanlarına aldıklarını söyledi.

Manisalıların kendilerine çok iyi davrandığını anlatan Dıbız, şunları kaydetti:

"Allah razı olsun, Türkiye bize kucak açtı. İnsanlar bize yardım ediyordu ama ben böyle yaşamaya alışık biri değildim. Suriye'de inşaat işleri ile uğraşıyordum. Manisa'da da iş aramaya başladım. Bir mermercinin yanında işe başladım. Bir ev kiraladık ve sonra Suriye'den 2 yakın aile daha bizimle aynı evde kalmaya başladı. İkisi çocuk toplam 8 kişiyiz. Hepsine bakmaya çalışıyorum.  O yüzden işim ağır olsa da çalışmak mecburiyetindeyim. Çünkü evin kirası, elektriği, suyu bunun yanında ailemin ihtiyaçları vardı. Allah'a çok şükür şu anda durumumuz iyi."

Ülkesindeki savaşın bir an önce bitmesini arzuladığını ifade eden Dıbız, "İnşallah bir gün Suriye'de savaş biter ve biz ülkemize geri döneriz. Ülkemizi çok özledik" dedi.