Şevki Yılmaz'ın Atatürk'ün hatırasına hakaret ettiği iddiası

Şevki Yılmaz'ın Atatürk'ün hatırasına hakaret ettiği iddiası
Şevki Yılmaz'ın Atatürk'ün hatırasına hakaret ettiği iddiası
- Eski Rize milletvekili Şevki Yılmaz hakkında "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret ettiği" iddiasıyla açılan davanın görülmesine Manisa'da başlandı

MANİSA (AA) - Eski Rize Milletvekili Şevki Yılmaz'ın "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret ettiği" iddiasıyla 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşması Manisa'da yapıldı.

Yılmaz'ın 31 Mart 2015 tarihinde Manisa'da yaptığı bir konuşmada Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret ettiği iddiasıyla Eğitim-İş Sendikası'nın suç duyurusu üzerine açılan dava, Manisa 6. Asliye Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı.

Şevki Yılmaz'ın katılmadığı ilk duruşmada, avukatları Uğur Onur Bakır, Onur Taş ve Yusuf Korkusuz ile Eğitim-İş Sendikası avukatları Enver Aktaş ve Ünal Demirtaş hazır bulundu.

Şevki Yılmaz'ın avukatı Yusuf Korkusuz, iddiaları kabul etmediklerini belirterek, davaya konu olan sözüyle Mustafa Kemal Atatürk'ün kastedilmediğini belirtti.

Diğer avukat Uğur Onur Bakır ise söz konusu ifadenin günümüz anlamıyla değil Osmanlı dönemindeki anlamıyla kullanıldığını, aradaki farkın tespiti için tarih profesörlerinden oluşan bir bilirkişi heyeti talebinde bulunduklarını söyledi.

Bakır, "Üzerimize atılan suçu kabul etmiyoruz. Söylemlerde kasıt yoktur" dedi.

Eğitim-İş Sendikası Avukatı Enver Aktaş ise Şevki Yılmaz'ın bu sözleri söylediğini kabul ettiğini belirterek, Atatürk'ün Selanik ile özdeşleştiğini, konferansta söylenen bu sözlerle ima edilenin Atatürk olduğunu savundu.

Şevki Yılmaz'ın avukatı Uğur Onur Bakır'ın yazılı savunma hazırlaması için bir aylık ek süre veren mahkeme heyeti, talep ettiği bilirkişi heyetine ise bir sonraki duruşmada karar verilmesini kararlaştırdı.

Memur-Sen Manisa İl Temsilciliği tarafından 30 Mart 2015 tarihinde düzenlenen konferansa katılan eski Rize Milletvekili Şevki Yılmaz'ın konuşmasında "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret ettiği" iddiasıyla Eğitim-İş Sendikası tarafından suç duyurusunda bulunulmuş ve dava açılmıştı.