"Sınır Ötesi Bisiklet Turu" Manisa'da

"Sınır Ötesi Bisiklet Turu" Manisa'da
"Sınır Ötesi Bisiklet Turu" Manisa'da
- Uluslararası Spor ve Kültür Birliği tarafından düzenlenen kampanya kapsamında başlatılan tura katılan 4 kişilik Türk ekibi, Manisa'ya vardı

MANİSA (AA) - Uluslararası Spor ve Kültür Birliği (ISCA) tarafından düzenlenen kampanya kapsamında başlatılan Sınır Ötesi Bisiklet Turu'na katılan 4 kişilik Türk ekibi, Manisa'ya vardı. 

ISCA'nın, Avrupa Parlamentosu adına düzenlediği "Şimdi Hareket Zamanı" (NowWeMove) kampanyasında yer alan "Şimdi Bisiklet Zamanı" (NowWeBike) başlığı altında düzenlenen Sınır Ötesi Bisiklet Turu'na Türkiye 'yi temsilen katılan ekip, 24 Temmuz'da Muğla'dan başladıkları yolculuklarında 6 gün sonra Manisa'nın Akhisar ilçesine ulaştı.

Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı tarafından karşılanan Feridun Ekmekci, Serhat Ferahi Değimli, Adnan Çangır ve Emel Çalkam, Thyateira Antik Kenti ve Hastane Höyüğü kazılarını ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Sporu sevdirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla çıktıklarını dile getiren Adnan Çangır, "Akademisyen ağırlıklı 4 kişilik bir grubuz. 9 Eylül'de Brüksel'de yerel yöneticilerle bir arada olacağız. Hareketsiz yaşamın zararlarından bahsedeceğiz. Bisikleti, çevre dostu, sağlıklı yaşama etkisi ve sevilen bir ulaşım aracı olduğu için destekliyoruz. Bütün sporları ve özellikle bisikleti sevdirmek, teşvik etmek için yola çıktık" diye konuştu. 

Akhisar'ın ardından Bursa, Kadıköy- İstanbul , Çorlu, Edirne istikametlerini geçecek olan ekip, daha sonra rotasını Bulgaristan'a çevirecek.

Türk ekip, Avrupa Bisiklet Yolu Ağı (EuroVelo) kapsamında 8 farklı rota kullanacak ve turu, 9 Eylül'de Brüksel'de tamamlayacak. 47 gün boyunca 13 ülkeyi geçecek olan ekip, toplamda 2 bin 700 kilometre yol kat etmeyi planlıyor.