Soma'da açılması planlanan eğitim merkezi

Soma'da açılması planlanan eğitim merkezi
Soma'da açılması planlanan eğitim merkezi
- Türkiye Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Akçul: - "Alman Madencilik Kimya ve Enerji Sendikası'nın, Soma'ya bir eğitim merkezi yapılmak üzere başlattığı kampanyada 232 bin avro toplandı" - "(Projenin hayata geçmesi için) sayın valimizin ve Soma kaymakamımızın imzası gerekiyor"

MANİSA (AA) - Türkiye Maden- İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, Alman Madencilik, Kimya ve Enerji Sendikası'nın, Soma'da yaşanan maden faciasının ardından ilçede bir eğitim merkezi kurulması için başlattığı kampanyada 232 bin avro toplandığını belirterek, projenin hayata geçmesi için valilik ve kaymakamlık imzasına ihtiyaç olduğunu bildirdi. 

Akçul, sendika genel sekreteri Tamer Küçükgencay ile Manisa Valisi Erdoğan Bektaş'ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Akçul, Almanya 'da faaliyet gösteren Madencilik, Kimya ve Enerji Sendikası'nın Soma'ya eğitim merkezi yaptırmak için kampanya başlattığını anımsattı.

Önceki hafta kampanyayla ilgili Almanya'ya davet edildiklerini anlatan Akçul, şöyle konuştu:

"Kampanyada 232 bin avro toplanmış. Bunun için bizi Almanya'ya çağırdılar, geçen hafta oradaydık. Sendika ile bir protokol imzalandı. Sayın valimizin ve Soma kaymakamımızın imzası gerekiyor. Sizinle bu protokolü tekrar gözden geçirip binanın yapılacağı arsayı tespit etmemiz gerekiyor. Bundan sonra da Almanya'daki sendikaya 'projemiz bu, toplanan parayı valilik hesabına aktarın' diyeceğiz. Onların gelip burada yeri görmelerinin ardından işlemi gerçekleştireceğiz. İnşallah Soma için hayırlı bir hizmet olacak."

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu belirten Vali Bektaş ise daha büyük bir binaya ihtiyaç olduğunu belirterek, "Almanya'daki sendika bir miktar bağışlarla bir kaynak oluşturmuş. Fakat bizim ihtiyacımız olan daha büyük bir bina. Arada biraz fark oluşuyor. Bu fark da temin edilerek bu işe başladık, bitirmek istiyoruz. Bir an evvel bu hizmeti gerçekleştirmeyi ümit ediyorum" dedi.

Akçul, ziyaret anısına Vali Bektaş'a madenci heykeli hediye etti.