Soma'da Babalar Günü

Soma'da Babalar Günü
Soma'da Babalar Günü
- Geçen yıl yaşanan faciada yaşamını yitiren 301 madenciden 39'unun defnedildiği Soma Maden Şehitliği'nde Babalar Günü nedeniyle duygu dolu anlar yaşandı - Maden faciası yaşandığında 6 haftalık hamile olan Berna Özcan da Babalar Günü'nde kucağında 6 aylık bebeğiyle ölen eşinin mezarını ziyaret etti

MANİSA (AA) - Manisa'nın Soma ilçesinde geçen yıl 13 Mayıs'ta yaşanan faciada yaşamını yitiren 301 madenciden 39'unun defnedildiği Soma Maden Şehitliği'nde Babalar Günü nedeniyle hüzün yaşandı. 

Soma Belediye Mezarlığı içinde oluşturulan şehitlikte Babalar Günü nedeniyle duygu dolu anlar yaşandı. Şehitliği ziyaret eden çocuklar babalarının, evlatlarını kaybeden babalar da oğullarının acısını bir kez daha yüreklerinde hissetti. 

Babalar Günü'nde Soma Maden Şehitliği'nin en küçük ziyaretçisi 6 aylık Ecrin Bulem Özcan oldu. 

Maden faciası yaşandığında 6 haftalık hamile olan Berna Özcan (23), Babalar Günü dolayısıyla yitirdiği eşinin kabrini 6 aylık olan kızları Ecrin Bulem ile ziyaret etti. 

Eşinin kabri başında 6 aylık bebeğiyle dua eden Berna Özcan, daha sonra üzerinde "Seni çok seviyorum babacığım. Babalar Günün kutlu olsun. Kızın Ecrin Bulem Özcan" yazan, beyaz ve kırmızı güllerden oluşan bir demet çiçeği eşinin mezarına bıraktı. 

Özcan, ziyaret sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, faciadan yaklaşık 1 yıl önce evlendiklerini, kızının babasını hiç görmediğini ifade ederek, şunları söyledi: 

"Çocuğum ilk defa Babalar Günü'nü kutluyor. Acımız var. Sonuçta bir yılımız geçti ama hala yüreğimizde acımız, unutulacak gibi değil. 'Bulem (cenneti müjdeleyen melek)' ismini eşim istiyordu. Onun istediği ismi de koydum çocuğumuza. Kendisi kızını görmedi ama ismi kızımda yaşayacak."

Babalar Günü ziyaretinde kızı ve torununa eşlik eden İsmet Demir de faciada damadıyla birlikte 301 canın yitip gittiğini hatırlatarak, şöyle konuştu: 

"Allah geride kalanlara sabırlar versin. Yerleri dolmuyor, keşke sağ olsalardı, hepsi kör, topal olsaydı, herkes çocuğunun başında olsaydı. Her şey para değildir. Torunum 6 aylık oldu, dede demesi başka, baba demesi başka. Onun acısını yaşıyoruz. Bizler de büyükleri olarak geride kalan evlatlarına sahip çıkmamız gerekiyor. Onların yokluklarını aratmamamız lazım. Para pul en sona kalmış bir olay bizim için. Buraya geldiğimizde hep aynı olayları yaşıyoruz." 

Madenci eşi Berna Özcan, şehitlikten ayrılmadan önce Babalar Günü hatırası olarak bebeğiyle eşinin kabri başında fotoğraf çektirdi.