Soma'da işten çıkarılan maden işçileri

Soma'da işten çıkarılan maden işçileri
Soma'da işten çıkarılan maden işçileri
- Soma Kömür İşletmeleri AŞ'de işlerine son verilen bir grup işçi, tazminatlarını alamadıkları gerekçesiyle eylem yaptı

MANİSA (AA) - Soma Kömür İşletmeleri AŞ'de işlerine son verilen bir grup işçi, tazminatlarını alamadıkları gerekçesiyle oturma eylemi yaptı.

Soma'da 13 Mayıs 2014'te 301 kişinin hayatını kaybettiği maden faciasının ardından işlerine son verilen 2 bin 831 işçinin kurduğu Soma Maden İşçileri Komitesi, Soma Belediye Kültür Merkezi'nde toplandı. 

Toplantının ardından İkiz kuleler mevkisinde bir araya gelen işçileri, ellerinde maden faciasında hayatını kaybeden 301 madencinin isminin yer aldığı pankart ve 'Soma'ya verilen sözler tutulsun', 'tazminat hakkımızdır', 'açız aç' yazılı dövizler ile Ege Linyit İşletmeleri (ELİ) Müessese Müdürlüğü binası önüne kadar sloganlar atarak yürüdü. 

Burada oturma eylemi yapan işçiler adına basın açıklaması yapan Hidayet Merdim, tazminatlarını alıncaya kadar eyleme devam edeceklerini belirtti. Haklarını savunacak kimsenin kalmadığını savunan Merdim, "Bizim kendimizden başka dostumuz yok. Biz birlikte hareket etmeliyiz. Biliyorum ki, bizlerin haklarını düşünen kimse yok. Sahipsiz kaldık. Olay olduğunda yanımızda olanlar işleri bitince bizi bırakıp gittiler. Bizim örgüt ve sendikamız yok. Bu adamlar nasıl yaşıyor, ne halde diye soran yok. Biz sadece tazminatlarımızı almak, bir yerlerde istihdam edilmek istiyoruz. Devlet istese bugün tazminatlarımızı öder. Ailemizle birlikte 20 bin kişi açız. Artık sahibimiz yok. Burada bulunan madencilerimizin isimlerinin yazıldığı pankartı bile çöpten aldık geldik. Artık kimse bizi düşünmüyor. Biz birbirimizi düşünmek zorundayız" dedi.

İşçilerin oturma eylemi sürüyor.