Soma'da maden işçilerinden "tazminat" eylemi

Soma'da maden işçilerinden "tazminat" eylemi
Soma'da maden işçilerinden "tazminat" eylemi
- Soma Kömürleri AŞ tarafından işlerine son verilen maden işçileri, tazminatlarının ödenmediği gerekesiyle eylem yaptı

MANİSA (AA) - Soma Kömürleri AŞ tarafından işlerine son verilen maden işçileri, tazminatlarının ödenmediğini savunarak duruma tepki gösterdi.

Soma Kömürleri AŞ tarafından işten çıkarılan işçilerden bazıları, Türkiye Maden İşçileri Sendikası Soma Şube Sekreteri Yasin Karatay'la birlikte Soma Cengiz Topel Meydanı'nda toplandı.

Karatay, işçiler adına yaptığı açıklamada, 30 Kasım 2014'te 2 bin 831 madencinin işten çıkarıldığını, kıdem ve ihbar tazminatlarının kısa sürede ödeneceği sözü verildiğini fakat bu güne kadar konuyla ilgili bir gelişme olmadığını belirtti. İşten çıkarmalar yaşandığı günlerde madenciye sahip çıkılacağı, mağdur edilmeyeceğinin söylendiğini ifade eden Karatay, "Gelin görün ki bugün madenci işsiz, aşsız, parasız. İki ay oldu, hala bir tarih yok. Bıçak kemiğe  dayandı, madencinin dayanacak gücünün kalmadı" diye konuştu.

Konunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını beklediklerini söyleyen Kataray, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarına çağrıda bulunarak kapalı olan Atabacası ve Eynez ocaklarının hızlı şekilde işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından uygun hale getirilmesini ve işsiz kalan madencilere istihdam alanı sağlanmasını istedi.