Soma'daki işçilerin tazminatlarının ödenmesi

Soma'daki işçilerin tazminatlarının ödenmesi
Soma'daki işçilerin tazminatlarının ödenmesi
- Soma Kaymakamı Atçı: "Takriben 5 milyon lira tutarındaki tazminatlarının işçilerin hesaplarına aktarılacağı bilgisi geldi. Şimdi işçilerin hesaplarına paraların yatmasını bekliyoruz"

MANİSA (AA) - Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, Soma'da işten çıkarılan madencilerin tazminatlarının ödenmesine ilişkin, "Öğleden sonra takriben 5 milyon lira tutarındaki tazminatlarının işçilerin hesaplarına aktarılacağı bilgisi geldi. Şimdi işçilerin hesaplarına paraların yatmasını bekliyoruz" dedi.

Kaymakam Atçı, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl facianın meydana geldiği Eynez maden ocağında 3 bin 900 işçinin çalıştığını, bunlardan 301'inin yaşamanın yitirdiğini, ocağın kapanmasının ardından Kasım 2014'te 2 bin 831 işçinin akitlerinin sona erdirildiğini anımsattı. 

Söz konusu ocakta çalışanlara yaklaşık 7 ay maaş, Kasım 2014'ten bu yana ise işsizlik maaşının ödendiğini ve işsizlik maaş süresinin bu ay dolduğunu belirten Atçı, ödenmesi gereken tazminatların yasal düzenlemeyle Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından karşılanacağının açıklandığını ifade etti.

Dün, TMSF'nin tüm sıkıntıları aştığı ve bugün itibarıyla ödemelerin yapılacağı yönünde bilgi aldıklarını belirten Atçı, " Ankara ile yaptığım görüşme sonrasında Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü'nde toplantı yapılacağı, bunun protokole bağlanacağı ve öğleden sonra takriben 5 milyon lira tutarındaki tazminatlarının işçilerin hesaplarına aktarılacağı bilgisi geldi. Şimdi işçilerin hesaplarına paraların yatmasını bekliyoruz. Tazminatlar işçilerin bankalardaki maaş hesaplarına yatırılacak. Dün açıklandığı şekliyle bugün ödenmesi çok iyi olacak, birçok madenci kardeşimizin borçları var, uzun süredir ödeyemiyordu, bu güzel bir gelişme oldu" diye konuştu.

Kaymakam Atçı, ödenecek tazminatların işçileri bir nebze rahatlatacağını ve bu durumun geçici olduğunu bildiklerini, asıl işsizlik sorununu çözmek için çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi.

- İşçiler, taksitli ödemeden memnun değil

Tazminat alacak işçilerden Ahmet Mutluer, yaklaşık 3 yıldır çalıştığını ve alacağı tazminatın taksitlere bölünmek yerine peşin ödenmesinin daha çok işlerine yarayacağını belirterek, "Bin 500 ile 2 bin lira arasında para yatırılacağı söylendi ama açıkçası bu bizi fazla memnun etmedi. Kuruşuna dokunmadan hepsini borçlarıma yatıracağım. Peşin alsaydık daha çok işimize yarardı" dedi. 

İşçilerinden Sami Yavuz da taksitlendirme istemediklerini dile getirerek, "Taksit yapacaklarsa da ikiye bölsünler. Borcumuz var, gelen para borçlarımıza gidecek" diye konuştu.

Bir başka maden işçisi Ramazan Erol ise "Paraların taksitlere bölünerek ödeneceği belirtildi, bu şekilde bizim hiçbir işimizi görmeyecek. Benim zaten 2 yıllık alacağım vardı, parayı taksite bölse ne olacak" değerlendirmesini yaptı.