Soma'daki maden faciası

Soma'daki maden faciası
Soma'daki maden faciası
- Manisa Valisi Bektaş: "Türkiye Soma'ya ne verse azdır, çünkü Soma, Türkiye madenciliğini terbiye ediyor, iyileştiriyor, seviyeye çekiyor" - "Termik santral, hukuki gerekçelerle yavaşladı, belki başka bir yerde, belki hukuki süreç çözülerek devam edecek"

MANİSA (AA) - Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Soma'da yaşanan maden faciasının madencilik sektöründe değişimi başlattığını belirterek, " Türkiye Soma'ya ne verse azdır, çünkü Soma, Türkiye madenciliğini terbiye ediyor, iyileştiriyor, seviyeye çekiyor" dedi. 

Bektaş,  Anadolu Ajansı (AA) Manisa Bürosu'nu ziyaret etti. 

Ziyaretinde Soma'daki maden faciasının ardından ilçede yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bektaş, facianın, Türkiye'deki madencilik sektörü için milat olabilecek değişikliklerin yaşanmasına vesile olduğunu söyledi.

Sakarya'yı da vuran Marmara depremi ile inşaat sektörünün yaşadığı değişime işaret eden Bektaş, "Türkiye, Soma'ya ne verse azdır, çünkü Soma, Türkiye madenciliğini terbiye ediyor, iyileştiriyor, seviyeye çekiyor" dedi.

- "Şehitlerin ruhu, manevi varlığı, oraya istismarcıları sokmuyor"

Bektaş, Soma'nın acısının istismar edilmesine de hiçbir şekilde izin vermeden yoluna devam ettiğini ifade ederek, şöyle devam etti: 

"Soma'da bir kutsal ruh var; 'Soma ruhu' var. Şehitlerin ruhu, manevi varlığı, oraya istismarcıları sokmuyor. Soma istismarcılara yüz vermiyor, neyin ne olduğunu biliyor. Acısını yaşıyor, keşke o acı da yaşanmasıydı ama Soma hem Manisa için hem ülkemiz için çok olumlu sonuçlara doğru yoluna devam ediyor. Soma'da hala yoluna girmeyen şeyler var. Orada bir maden kapandı. Kapanmasını arzu etmedik ama başka yol bulunamadı ancak yeni madenler açılıyor. Termik santral, hukuki gerekçelerle yavaşladı, belki başka bir yerde, belki hukuki süreç çözülerek devam edecek. Torku, kesinleşmedi ama orayı aldı, belki bir santral daha yapacak. TKİ'nin daha başka projeleri var. Bir sürü ihtimal var, madenle alakalı."

- Soma için yeni başlangıçlara adım atılacak  

Yaşanan facianın ardından bu yıldan itibaren gelecek birkaç yılın Soma için yeni başlangıçların hayata geçeceği bir dönem olacağını dile getiren Bektaş, şunları kaydetti: 

"İzmir Çandarlı Limanı üst yapısı ihale için hazırlanıyor. Çandarlı Limanı'nın İstanbul , Ankara bağlantısı Soma üzerinden olacak. Antalya yani Akdeniz bağlantısı, Ege bağlantısı kavşağı yine Soma'da olacak. Hem otoyol hem duble yol hem demiryolu bağlantılarının kavşağı Soma olacak. Bu kavşağın hakkını vereceğiz. Merkezdeki büyük organize sanayi bölgesi kadar büyük bir lojistik ve organize sanayi bölge daha kuracağız. Orada işler çok başka değişecek, bu geçiş döneminin sıkıntıları var ama herkes üzerine düşeni yapıyor."

Bektaş, maden işçilerinin maaşlarının ödenememesi sorununa ilişkin olarak da "Şirket işçiye maaş ödeyemiyor, hesaplarına haciz konulmuş, mahkemeler müsaade etmiyor. Ben bu konuyu Başbakanımıza aktardım. Devlet buna bakıyor. O işçiler mağdur edilmeyecek" ifadelerini kullandı.