Soma'daki maden faciası

Soma'daki maden faciası
Soma'daki maden faciası
- Manisa Barosu Başkan Vekili Çelik: "Akhisar Ağır Ceza Mahkemesine sunulan Soma iddianamesinin kabul edilip edilmediği belli değil"

MANİSA (AA) - Manisa Barosu Başkan Vekili Serhan Çelik, Soma'daki maden faciasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı'nca eksiklikleri tamamlanarak Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'ne yeniden sunulan Soma iddianamesinin kabul edilip edilmediğinin belli olmadığını söyledi.  

Çelik, Akhisar Adliye Sarayı önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'ne yeniden sunulan iddianameye ilişkin mahkemenin incelemesini sürdürdüğünü bildirdi. İddianamenin kabul edilip edilmediğinin henüz belli olmadığını kaydeden Çelik, şunları söyledi:

"9 Mart tarihine kadar bekleyeceğiz. Eğer, kabul edilip edilmediğini dair olumlu veya olumsuz bir karar verilmezse 'mutlaka kabul edildiği ve duruşma günü verilmesi' gerekiyor, kanunen, Ceza Usül Mahkemeleri Kanunu gereği bu şekilde işleyecek bir süreç var. Bilindiği üzere 13 Mayıs 2014 tarihinde bu üzücü olay meydana geldi, 301 maden işçimiz öldü, birçok madencimiz yaralandı. Ekim ayında bir iddianame tanzim edildi, Kasım ayında Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 4 gerekçe ile reddedildi. Dosya Manisa 2. Ağır Ceza Mahkemesine gitti, mahkeme heyetinden de 2 talebin reddine, 2 maddenin kabulü yönünde görüş geldi. Bunun üzerine Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı da bu 2 eksikliği giderilmesi için yeniden davasını açtı. 9 Mart tarihine kadar bir sürecimiz var. Mahkemenin takdiri, 9 Mart tarihinden öncede açıklayabilir, son gününe kadar da bekleyebilir. Kabul edilir edilmez, bu bilgiyi kamuoyu ile paylaşacağız."

Adil ve hızlı bir yargılama yapılması için Manisa Barosu olarak davanın takipçisi olduklarını vurgulayan Çelik, iddianamenin kabul edilmesi halinde şahsi kanaatinin ilk duruşmanın Nisan ayında olacağı yönünde olduğunu belirtti.

Çelik, davanın, çok katılımlı ve geniş kapsamlı olması ve Akhisar Adliyesi'nin de fiziki şartları nedeniyle mahkemenin ayrı bir salonda yapılacağını sözlerine ekledi.

Soma'daki maden faciasıyla ilgili Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'ne yeniden hazırlanıp gönderilen iddianamede, tutuklu 8 şüphelinin, "olası kastla öldürme" suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçundan öncekine göre bir artarak 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edilmişti.