Soma'daki maden faciası

Soma'daki maden faciası
Soma'daki maden faciası
- Soma'da işten çıkarılan maden işçileri, tazminatlarını alacak olmanın sevincini yaşıyor

MANİSA (AA) -  Soma ilçesinde, Soma Kömürleri A.Ş.'ye ait kapanmış olan maden ocağında işten çıkarılan 2 bin 831 işçinin kıdem ve diğer tazminat alacaklarının ödenmesi için kanun düzenlemesi yapılması sevinçle karşılandı.

Maden faciasının yaşandığı Soma Kömürleri AŞ'ye ait Eynez maden ocağında 8 yıldır çalışan ve işten çıkarılan maden işçisi Mesut Saraçbaşı, kararı sevinçle karşıdıklarını belirtti. 

Ekonomik olarak dayanma güçlerinin bittiği anda gelen habere sevindiklerini anlatan Saraçbaşı, "Hepimiz için hayırlı olsun. Tazminatlarımız bir an önce verilirse iyi olur. Artık son aşamaya geldik. İşsizlikten aldığımız maaşta bitmek üzere. En azından bir fayda olacak ama inşallah ilerde iş sorununu da çözerlerse çok iyi olacak" diye konuştu. 

İşten çıkarılan bir diğer maden işçisi İsmail Bulut ise "Yıpranmaların ödenmesi için devletin bize bu imkanları vermesi lazım. Bu insanlara iş imkanı sağlanması lazım. Tazminatlarımızın bir an önce ödenmesini istiyoruz" dedi.

Soma ilçesinde 13 Mayıs'ta yaşanan ve 301 kişinin ölümüyle sonuçlanan maden faciası sonrasında, geçtiğimiz kasım ayında 2 bin 831 içinin işine son verilmiş, işten çıkarılan bir grup maden işçisi ELİ müessese Müdürlüğü önünde tazminatlarını alabilmek amacıyla yaklaşık 20 gün oturma eylemi yapmıştı. 


  ETİKETLER:

  maden işçisi

  ,

  Maden

  ,

  ,

  manisa