Soma'daki maden faciası

Soma'daki maden faciası
Soma'daki maden faciası
- Soma'da meydana gelen maden faciasının yıl dönümünde Manisa Valiliği öncülüğünde anma töreni düzenlenecek - Vali Bektaş: "Soma olayının unutulmaması gerekiyor. Benzeri olayların yaşanmaması için yaşanılan olaydan herkesin bir ders çıkarması gerekiyor"

MANİSA (AA) - Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Soma'daki maden faciasının birinci yıl dönümünde valilik öncülüğünde anma programları düzenleneceğini bildirdi. 

Bektaş, Trafik Haftası nedeniyle Cumhuriyet Meydanı'nda katıldığı etkinlikte Soma'daki maden faciasıyla ilgili anma töreni düzenleneceğini belirtti.

Bununla ilgili hazırlıkların tamamlandığını ifade eden Bektaş, şunları kaydetti: 

"Biz orada bir planlama yaptık. Planlamada Valilik var, Büyükşehir Belediyesi, Soma Belediyesi, Soma Kaymakamlığı, İl Müftülüğü var. Hep beraber öncelikli olarak mezarlık ziyareti yapılacak. Dini bir merasim yapılacak. Arkasından camilerde mevlitler okutulacak, lokmalar dağıtılacak. Yemekler organize edildi. Soma olayının unutulmaması gerekiyor. Benzeri olayların yaşanmaması için yaşanılan olaydan herkesin bir ders çıkarması gerekiyor. Bunun için de bu olayın gündemde tutulması gerekiyor. Orada çok ağır bir bedel ödedik. Orada 301 insanımızı, gencimizi, işçimizi kaybettik. Bu kaybın telafisi öyle ya da böyle olmaz ama bunun bir tek telafisi olur, bir daha o tip kazaların olmaması gereken bir ortam oluşturmaya vesile olursa, o zaman bu insanlarımızı boşuna kaybetmemişiz deriz. Onun için de herkes çalışıyor."

Bektaş, dün Soma'da düzenlenen mitinge ilişkin soru üzerine de "Andılar, saygı duyuyoruz, belki hafta sonuna kadar devam edecek, belki önümüzdeki hafta da olacak. Biz 13 Mayıs günü bir anma etkinliği yapacağız. O acıyı tekrar tekrar yaşamak istiyoruz. Öğrenmek için, ders çıkarmak için, anlamak için, çözümleri sorgulamak için, bir daha aynı durumlara düşmemeyi başarmak için" diye konuştu.

Gazetecilerin anma etkinliğine bakanlık düzeyinde katılım olup olmayacağı yönündeki sorusuna da cevap veren Bektaş, bu konuda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın kendilerinden anma programını istediğini belirterek, "Müsait olurlarsa gelmek istediklerini beyan ettiler ancak biliyorsunuz seçim ortamı. Herkes çok yoğun, bilemiyorum. Bize bir dönüş henüz olmadı" dedi.