Soma'daki maden faciası

Soma'daki maden faciası
Soma'daki maden faciası
- Manisa Barosu Başkanı Arslan: "(Topçu defterleri) Zamanında ibraz edilmemiştir. Bu deliller üzerinde oynama olması, değişme olması, yeniden tasnif edilmesi mümkündür. Bu nedenle bu defterlerin yok hükmünde kabul edilmesi yani delil niteliğinde kabul edilmemesi gerekir"

MANİSA (AA) - Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, madende yapılan dinamit patlatma işlemi kayıtlarının tutulduğu topçu defterlerinin zamanında ibraz edilmediğini belirterek, "Bu deliller üzerinde oynama olması, değişme olması, yeniden tasnif edilmesi mümkündür. Bu nedenle bu defterlerin yok hükmünde kabul edilmesi yani delil niteliğinde kabul edilmemesi gerekir" dedi.

Arslan, makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, Soma faciası davası sürecinde tutuksuz sanıkların ifade ettiği topçu defterlerinin mahkeme heyetine teslim edildiğini kaydetti.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden dava sürecinde tutuksuz sanıkların verdikleri ifadelerinde "topçu defterleri"nden bahsettiğini hatırlatan Arslan, ancak defterlerin mahkeme heyetine bir türlü ibraz edilemediğini vurguladı.

Duruşma devam ederken sanık vekillerinin bu defterleri bulduklarını ve gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra mahkemeye sunulacağını belirttiğini ifade eden Arslan, bu söylemlere büyük bir tepki gösterildiğini, delillerin anında mahkemeye sunulması gerektiğini söyledi.

- "Zamanında ibraz edilmedi"

Mahkemede, savcının bu defterleri şirketten defalarca istemesine rağmen ibraz etmediğini, bu yüzden "yok hükmünde" mütalaa edildiğini anlatan Arslan, şöyle konuştu:

"Sanık vekillerinin 'topçu defterleri'nin olduğunu söylemesinden sonra mahkeme heyeti, bu defterlerin istenilmesi ile ilgili olarak Soma Cumhuriyet Savcılığına ve şirkete yazı yazdı. Dosya içerisindeki son evraklara baktığımızda bu topçu defterlerinin mahkemeye ibraz edildiğini mahkeme tarafından şirketten alındığını görüyoruz. Fakat öncesinde biliyoruz ki bu defterler zaten şirket tarafından hazırlanmış ve savcılığın gelip alması beklenmektedir. Çünkü mahkemede bu söylenmiştir. Zaten biz bunları tasnif ediyoruz, şirketin de bunları en kısa zamanda mahkemeye sunacağı söylenmiştir. Mahkemenin Soma savcılığına yazdığı yazı ile birlikte de bu defterler şirketten alınmıştır."

Arslan, mahkeme dosyasına giren defterlerin üzerinde tam bir inceleme yapmadıklarını ancak savcının belirttiği gibi zamanında sunulmadığı vurgulayarak, "Zamanında ibraz edilmemiştir. Bu deliller üzerinde oynama olması, değişme olması yeniden tasnif edilmesi mümkündür. Bu nedenle bu defterlerin yok hükmünde kabul edilmesi yani delil niteliğinde kabul edilmemesi gerekir. Ama biz yine de mahkeme dosyasına sunulan bu defterleri inceleyeceğiz, değerlendireceğiz ve mahkemeye de o konuyla ilgili de değerlendirmemizi yazılı olarak sunacağız" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Mahkeme

  ,

  Ceza

  ,

  duruşma

  ,

  şirket

  ,

  İnceleme

  ,

  dosya

  ,

  manisa