Soma'daki maden faciası

Soma'daki maden faciası
Soma'daki maden faciası
- Soma'daki maden davasının 2. duruşmasının yapılacağı Akhisar Ağır Ceza Duruşma Salonu olarak kullanılan Bülent Ciğeroğlu Kültür Salonu'nda güvenlik önlemleri alınıyor

MANİSA (AA) - Soma'daki maden davasının 2. duruşmasının yapılacağı Akhisar Ağır Ceza Duruşma Salonu olarak kullanılan Bülent Ciğeroğlu Kültür Salonu'nda  güvenlik önlemleri alınıyor.

Manisa'nın Soma ilçesinde geçtiğimiz yıl meydana gelen ve 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği facia ile ilgili açılan davanın ikinci duruşması yarın Akhisar Belediyesinden 4 yıllığına kiralanan ve mahkeme salonuna çevrilen Ağır Ceza Duruşma Salonu'nda başlayacak.

Akhisar Ağır Ceza Duruşma Salonu önü ve çevresinde ilk duruşmada olduğu gibi mahkeme salonu çevresinde yeniden barikatlar kuruluyor.

Duruşma sırasında güvenlik önlemleri kapsamında yaklaşık 800 polis memuru görev alacak.

- Sanıklar hakkında talep edilen cezalar 

Mahkeme heyeti, ilk duruşmada sanıkların tutukluluk halinin devamına, yeni bilirkişi raporu hazırlanması için heyet oluşturulmasına karar vermişti.

Davada tutuklu 8 sanık, "olası kastla öldürme" suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçundan da 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istemiyle yargılanıyor. 

Tutuksuz 37 sanıktan 12'si hakkında "taksirle birden fazla kişinin ölümüyle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar, 25 tutuksuz sanık hakkında da bu suçları "bilinçli taksirle" işledikleri gerekçesiyle aynı aralıktaki ceza süresinin, üçte birden yarısına kadar artırılarak uygulanması talep ediliyor.