Soma'daki maden faciası

Soma'daki maden faciası
Soma'daki maden faciası
- Faciada hayatını kaybeden madenci ailelerinin de katılımıyla "Soma'yı unutmadık, unutturmayacağız" yürüyüşü düzenlendi

MANİSA (AA) - Soma ilçesinde, 301 kişinin hayatını kaybettiği maden kazasının üzerinden 15. ay geçmesi nedeniyle yürüyüş düzenlendi.

Faciada hayatını kaybeden madenci ailelerinin de katılımıyla "Soma'yı unutmadık, unutturmayacağız" adıyla düzenlenen yürüyüş, Ege Linyit İşletmeleri Müessese Müdürlüğünde başladı.

Sloganlar atarak Beşyol Kavşağı'ndaki bulunan madenci heykeline kadar yürüyen grup adına açıklama yapan ölen madencilerden Uğur Çolak'ın babası İsmail Çolak, facianın üzerinden 15 ay geçtiğini ancak yüreklerindeki acıların hafiflemediğini söyledi. Çolak, şunları ifade etti:

"Madencilerin fıtratında ölmek yoktur. Bu bir katliamdır. Soma, ilk değildir ve bu politikalarla son da olmayacaktır. Madenlerdeki güvenliği için Avrupa standartlarında malzeme kullanımını 2019'a erteleyenler, saraylarında rahat uyuyamayacaklarını bilsinler. Bu son karar, madenlerdeki iş güvenliğini, katliamdan öncekinden daha kötü duruma getirmiştir. Üstelik bu düzenlemelerin tam da mahkeme süreci sırasında olması, biz şehit ailelerini şüpheye düşürmekte ve endişelendirmektedir."

Yürüyüş, madenci ailelerinin madenci heykeline karanfil bırakmasıyla sona erdi. 


  ETİKETLER:

  Mahkeme

  ,

  Ege

  ,

  şehit

  ,

  Maden

  ,

  Avrupa

  ,

  ,

  açıklama

  ,

  manisa