Soma'daki maden faciası

Soma'daki maden faciası
Soma'daki maden faciası
- Türk Kızılayının açtığı yardım hesaplarında biriken 1 milyon 53 bin liralık bağış, hayatını kaybeden 301 madencinin ailesine dağıtıldı

MANİSA (AA) - Türk Kızılayının Soma'daki maden faciasının ardından açtığı yardım hesaplarında biriken 1 milyon 53 bin liralık bağış, hayatını kaybeden işçilerin ailelerine dağıtıldı.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Soma Öğretmenevi'nde düzenlenen törende, madenci ailelerine desteklerinin sürdüğünü, biriken bağışları Kurban Bayramı öncesinde ailelerin banka hesaplarına yatırdıklarını söyledi.

Faciadan bu yana hayırseverlerin bağışlarıyla hesaplarda biriken 1 milyon 53 bin lirayı, hayatını kaybeden 301 madencinin ailesine eşit dağıttıklarını ifade eden Akar, "Öncesinde gelip bayram hediyelerini kendilerine takdim edersek, aileler bayramda harçlık yaparlar ve ihtiyaçlarını karşılarlar diye düşündük" dedi.

Akar, yardımların aile başına 3 bin 500 lira olduğunu kaydetti.

Daha sonra Akar ile Soma Kaymakamı Ahmet Altıntaş, temsili çekleri ailelere verdi. Törende, madencilerin çocuklarına da oyuncak ve kırtasiye malzemesi dağıtıldı.

Tören sonrası Soma Mezarlığı'ndaki Madenci Şehitliği'ni ziyaret eden Akar, faciada ağabeyi İbrahim Duman'ı kaybeden Türk Kızılayı gönüllüsü Büşra Duman ile bir süre sohbet etti.