Soma'daki maden faciası davası

Soma'daki maden faciası davası
Soma'daki maden faciası davası
- Duruşmayı izlemek üzere Akhisar'a gelen madenci yakınları, tutuklu sanıkların salona getirilmemesine tepki gösterdi - Madenci eşi Gülfidan Köse: "Onlar burada değil yerin altında hesap verecekler"

MANİSA (AA) - Soma'daki faciaya ilişkin davanın ilk duruşmasına katılan madenci yakınları, davada tutuklu olarak yargılanan 8 sanığın duruşmaya getirilmemesine tepki gösterdi. 

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma öncesi çok sayıda madenci yakını ve avukat, salona girmek için polis barikatı önüne geldi. 

Duruşmaya faciadan 3 gün sonra doğan 11 aylık oğlu Durmuş ile gelen Tomurcuk Sidal, eşi Ergün'ün çocuğunu hiç göremediğini, oğlunun mezar taşına 'baba' dediğini söyledi.

Yaşadığı acıdan bebeğinin de etkilendiğini, bu acının hesabının sorulmasını istediklerini anlatan Sidal, tutuklu sanıkların duruşmaya getirilmemesinin kendilerini üzdüğünü ifade etti. Sidal, "Bizim gözümüzün içine baksınlar bebeği görsünler ne yaşadığımızı, çektiğimiz acıyı biraz olsun anlasınlar istiyoruz. Hak yerini bulsun istiyoruz. Eşimin kanı yerde kalmasın istiyorum" dedi.

Kızı Nermin Köse ile duruşma salonuna gelen Gülfidan Köse ise eşi Erdoğan'ı kaybetmenin acısının 11 ay geçmesine rağmen hiç azalmadığını, bugün hesap sormak için mahkemeye geldiklerini ancak sorumluların kendilerinden kaçırıldığını iddia etti.

Köse, "Biz yandık onlar da yansın. Buraya gelmeleri gerekiyordu. Ama getirmediler. Getirselerdi de bir yüzlerini görseydik. Madenci eşlerinin nasıl yandığını bir görselerdi. Onlar yerin altında yargınlamalı, onların yeri burası değil yerin altı" diye konuştu.

Öte yandan ismi listede bulunmayan bazı madenci yakınlarının duruşma salonuna alınmaması kısa süreli gerginliğe neden oldu. Duruşmayı izlemek üzere ilçeye gelen bazı milletvekillerinin, mahkeme başkanı ile görüşmenin ardından madencilerin birinci derece yakınlarının da salona alınmasına karar verildi.

Soma'dan Akhisar'a konvoyla gelen bir grup madenci yakını ise "Şehit Madenci Aileleri" yazılı pankartın arkasında toplanarak yürüyüş yaptı. Daha sonra polis barikatı önüne gelen grup içindekiler, polis aramasından sonra salona alındı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve bazı milletvekilleri de duruşma öncesi açıklama yaptı. Heyet adına konuşan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, duruşmaya tutuklu sanıkların getirilmemesinin hukuktaki "göz gözelik" ilkesinin ihlal edilmesi anlamına geldiğini savundu.

Mahkeme salonu çevresindeki güvenlik önlemlerinin abartılı olduğunu ileri süren Özel, kaymakamlık izniyle madenci yakınlarının yararlanması için kurulan çardaklara gece saatlerinde müdahale edilerek kaldırıldığını da sözlerine ekledi.

Bu arada HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da arka kapıdan geldiği mahkeme salonunda gazetecilerin sorusu üzerine, duruşma sonrası açıklama yapacağını söyledi.