Soma'daki maden faciası davası

Soma'daki maden faciası davası
Soma'daki maden faciası davası
- HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş: "İnşallah buradan el birliğiyle bir yüzleşme, hesaplaşma çıkarmayı başarırız"

MANİSA (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Soma'daki maden faciasıyla ilgili yargılamanın sonucu bir yüzleşme ve hesaplaşmanın ortaya çıkmasını umduklarını belirtti.

Soma'daki maden faciasına ilişkin Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanan davanın ilk duruşmasına katılan Demirtaş, verilen aranın ardından Mersin milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel ile birlikte gazetecilere açıklama yaptı.

Ülkenin yüreğinin, aklının duruşma salonunda olduğunu belirten Demirtaş, yaşanan facianın büyüklüğü nedeniyle adaletin sadece mahkeme salonunda yerini bulmasının mümkün olmadığını ifade etti.

Mahkeme heyetinin yapacağı yargılama ile iyi kötü bir adalet çıkarmaya çalışacağına inandıklarını, ancak sanıklar hak ettikleri cezayı alsalar bile sonucun Soma faciasının hesabının sorulduğu anlamına gelmeyeceğini dile getiren Demirtaş, şöyle konuştu:

"İçeride yargılanan sanıklar, tüm bu olup bitenlerin tek sorumlusu değildir. Tek bir siyasetçi bugün sanık sandalyesinde değildir, tek bir siyasi sorumlu hesap vermiyor. Şu küçük mahkeme salonundan 301 madenci şehidimize dair hepimizin vicdanını rahatlatacak bir adaletin çıkmasını beklemek haksızlık olur. Facia siyasetini getirip buradaki üç yargıcın üzerine yüklemek de yanlıştır. Elbette sanıklar cezasız kalmamalı. Kim suç işlemişse patronundan denetçisine, müfettişine kadar kim sorumluysa kesinlikle hak ettiği cezaları almalı. Ama adalet bu gibi katliamlarda kapsamlı bir hesaplaşmayı yüzleşmeyi gerektirir. Biz de tüm muhalefet olarak kendi sorumluluğumuz, kendi payımızı görmeliyiz. Yeterince mücadele edemediğimiz için, işçilerin emekçileri yeterince örgütleyemediğimiz için, etkili muhalefet yapamadığımız, sistemi dönüştüremediğimiz için bizler de sorumluyuz. İnşallah buradan el birliğiyle bir yüzleşme ve hesaplama çıkarmayı başarırız."