Soma'daki maden faciası davası

Soma'daki maden faciası davası
Soma'daki maden faciası davası
- CHP İzmir Milletvekili Balbay: "Bu yargılamaların adil olması ve toplumun yüreğini soğutacak bir karar ortaya çıkabilmesi tek dileğimiz"

MANİSA (AA) - CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Soma'daki maden faciası davasından adil ve toplumun yüreğini soğutacak bir karar çıkmasını temenni ettiklerini belirtti. 

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden duruşma sırasında salonun dışına çıkan Balbay, şehit madenci Ergün Sidal'ın aynı ismi taşıyan babası ve oğlu Durmuş Sidal ile açıklama yaptı.

İçeride yaşananları paylaşmak istediğini ifade eden Balbay, bebek Durmuş Sidal'in faciadan 3 gün sonra doğduğunu, mahkeme salonu içinde bu durumda olan 4 çocuğu kucakladığını söyledi.

"İçeride kuru bir yargılama olmadığını, yangının, facianın devam ettiğini paylaşmak için bunları söylüyorum" diyen Balbay, şunları kaydetti:

"Bu yargılamaların adil olması ve toplumun yüreğini soğutacak bir karar ortaya çıkabilmesi tek dileğimiz. Davada, sanık sandalyesinde maden mühendisleri, teknisyenler ve madeni temsil eden birkaç kişi var. Ancak ruhsatı veren, denetlemeyen, iş yeri eğitimini vermeyenlerin de sanık sandalyesinde olması gerekirdi."