Soma'daki maden faciası davası

Soma'daki maden faciası davası
Soma'daki maden faciası davası
- ÇHD Genel Başkanı Kozağaçlı: "Bu ara karar, dosyasına hakim bir mahkeme heyetinin ne kadar hızlı yargılama yapabileciğini ne kadar esaslı meseleleri dikkate alabileceğini gösteriyor"

MANİSA (AA) - Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, yorucu iki haftalık duruşma sürecinin tamamlandığını belirterek, "Bu ara karar, dosyasına hakim bir mahkeme heyetinin ne kadar hızlı yargılama yapabileceğini ne kadar esaslı meseleleri dikkate alabileceğini gösteriyor" dedi.

Kozağaçlı, Soma'daki maden faciasına ilişkin davada ara karar verilmesinin ardından duruşma salonu önünde gazetecilere açıklama yaptı. 

Yakın gelecekte çok kapsamlı bir keşif ve çok kapsamlı bilirkişi raporu çalışmasına başlanacağının anlaşıldığını belirten Kozağaçlı, şunları söyledi:

"Bu ara karar, dosyasına hakim bir mahkeme heyetinin ne kadar hızlı yargılama yapabileceğini ne kadar esaslı meseleleri dikkate alabileceğini gösteriyor. Sanık tarafındaki anlaşma ve birlikte karar verme haline itirazlarımız, avukat meslektaşlarımızın çıkarları çatışan kişilerin aynı anda avukatlığını yapmaması konusunda yasa ve mahkeme kararlarını heyete sunduk. Talebemiz reddedilmedi, celse arasında bunu değerlendirecekler." 

- Müşteki avukatlarının açıklaması

Madenci aileleri adına açıklama yapan Avukat Can Atalay, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devam etmesi kararının sevindirici olduğunu dile getirdi. 

Bulunamayan Topçu Defterinin de işletme müdürlüğünde aranması ve el konulmasına karar verildiğini söyleyen Atalay, bunun önemli bir karar olduğunu vurgulayarak, mahkeme heyetinin konuya hakim olduğunu kaydetti. 

Faciada hayatını kaybeden maden işçisi Mustafa Kaya'nın eşi Naciye Kaya, ara kararı olumlu bulduklarını belirterek, "Bu davada ölmek var dönmek yok" dedi. Kaya, davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyledi. 

- CHP Manisa Milletvekili Özel

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ise müdahillik talebinin reddedildiğini, bunun mahkemeyi takip etmeyecekleri anlamına gelmediğini söyledi. Özel, her duruşmada duruşma salonunda olacaklarını ifade ederek, "Müdahillik talebinin reddinden sonra çok sayıda mağdur avukatı ve ailesi davada tanık olarak dinlenmemi talep ettiler. Bu talebi kabul ettim, mahkemeye başvuracaklar"  dedi.