Soma'daki maden faciası davası

Soma'daki maden faciası davası
Soma'daki maden faciası davası
- ÇHD Genel Başkanı Kozağaçlı: -"Kişilerin amirleriyle birlikte aynı avukatı tutmak, tercih etmek zorunda bırakılmış olmasını da bu davanın geleceği için çok büyük bir tehdit olduğunu her celsede söyledik"

MANİSA (AA) - Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, Soma'daki maden faciası davasında verilen ara karara ilişkin, şirket personelinin amirleri ile aynı avukatı tutmasının davanın geleceği için tehdit oluşturduğunu her celsede gündeme getirdiklerini bildirdi. 

Mahkemenin biraz geç de olsa, bu celse başında taleplerini kabul ettiğini belirten Kozağaçlı, "Savcılığında olumlu mütalaasıyla bu avukatların menfaat çatışması nedeniyle ayrılmasına kara verdi. Son derece isabetli bir karardır" dedi.

Kozağaçlı, Soma'daki maden faciasına ilişkin davada verilen ara kararın ardından duruşma salonu önünde gazetecilere açıklamada bulundu.

Duruşma periyodunun erken kesime uğradığına işaret eden Kozağaçlı, ancak son derece önemli bir meselenin bu celsede halledildiğine inandıklarını söyledi.

Kozağaçlı, şöyle devam etti:

"Başından beri iki büyük sorun vardı. Birincisi çok büyük bir sermaye şirketiyle karşı karşıyayız. Kendi beyanlarına göre 500 milyarlık yatırım yapmış bir sermaye şirketi. Patronları bugün tutuklu sanık. Bu şirketin bütün personelinin avukat tutmada etkili olduğunu takip ediyorduk. 2 bin 400 ile 2 bin 500 lira maaş alan mühendislerin, 2 bin lira maaş alan teknikerlerin, işçilerin avukatlarının organizasyonu da böyle büyük bir sermaye gurubu tarafından yapılıyordu. Yine sıralı ilişkileri olan 3 vardiya amiri,  güvenlik şefi, güvenlikçi, emniyetçi gibi kişilerin amirleriyle birlikte aynı avukatı tutmak, tercih etmek zorunda bırakılmış olmasını da bu davanın geleceği için çok büyük bir tehdit olduğunu her celsede söyledik. Geçen celse mahkemeye bir tablo sunduk. Mahkemeye de kapsamlı bir biçimde bu ilişkileri anlattık, bu avukatlık ilişkisi böyle sürdüğü sürece kişilerin serbestçe konuşması, sorumluluğu olan amirleri suçlaması, çalışmaya devam ettikleri şirketin patronu hakkında beyanda bulunması mümkün değildi. Mahkeme nihayet biraz geç de olsa, bu celse periyodunun başında talebimizi kabul etti, savcılığında olumlu mütalaasıyla bu avukatların menfaat çatışması nedeniyle ayrılmasına kara verdi. Son derece isabetli bir karardır."

- "Siz yatar onlar kurtulur"

Kozağaçlı, iki bin lira maaşla her gün madene inen maden mühendisinin oradaki bütün sorunları bildiğine işaret ederek şayet bu madenlerin gerçek durumunu anlatmaları halinde maden sektöründe bir daha iş bulamayacakları korkusunun da etkisi olduğunu savundu.

Davacı aileleri ile avukatlarının bu davayı sonuna kadar takip edeceğini, hiçbir ertelemenin kendilerini yormayacağını vurgulayan Kozağaçlı, şunları kaydetti:

"Tutuklu veya tutuksuz maden mühendisi sanıklara sesleniyorum. Bu kadar açık görülebilen bu kadar ucuz bir oyunla yaşamlarınızı karartmayın. Burada 15 yıldan müebbet hapse kadar hapis cezalarının söz konusu olduğu bir yargılama yapılıyor. Sadece vicdan ve ahlak meselesi değil, vicdanlarına ve ahlaklarına değil akıllarına sesleniyoruz. Eğer bu yolla devam edecek olurlarsa patronlarını korumak için ayda 30 bin lira maaş alan üst düzey temsilci mühendisleri korumak için bu şekilde suçu komple üstlenmeye devam ederlerse onlar kurtulur diğerleri yatar."