Soma'daki maden faciası davası

Soma'daki maden faciası davası
Soma'daki maden faciası davası
- Manisa Barosu Başkanı Arslan: - "Geçen duruşmada üniversitelere bilirkişi heyetinin oluşturulması amacıyla isimlerin bildirilmesi talep edilmişti. Bu isimler dosyaya gelmeye başladı"

MANİSA (AA) - Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, Soma'daki maden faciasına ilişkin görülen davanın son duruşmasında bilirkişi heyetinin oluşturulması amacıyla üniversitelerden isim bildirilmesinin istendiğini hatırlatarak, "Bu isimler dosyaya gelmeye başladı" dedi.

Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi 'nde görülmesine devam edilen Soma'daki maden faciasına ilişkin davanın yeni oturumun 18 Ağustos  tarihinde yapılacağını belirtti. 

Mahkeme heyetinin önceki oturumlarda sanıkların ifadelerinin alındığını, yeni oturumda ise sanıklara hem müdahil hem sanık avukatları tarafından sorular yöneltilerek çapraz sorgulama yapılacağını anlatan Arslan, şöyle devam etti:

"Burada olay derinlemesine sorgulanmış olacak. Çapraz sorgulamada bugüne kadar su yüzeyine çıkmamış birçok olay belki yeniden aydınlatılacak. Dosyaya yeniden delil olarak girmiş olacak. Facianın asıl sorumluları kimdir tespit edilmeye çalışacak. Sonraki aşamasında başka illerde ikamet eden ve daha önceki ifadeleri talimatla alınan madenciler de mahkemede dinlenecek."

Mahkemenin önceki oturumda, yeni bilirkişi heyetinin oluşturulması yönünde karar aldığını, üniversitelerden isim bildirmelerinin istendiğini belirten Arslan, "Bu isimler dosyaya gelmeye başladı. Mahkeme büyük bir olasılıkla bu bilirkişi heyetini de tespit ederek, madende bizzat keşif yapılarak ya da dosya üzerinde inceleme yapılarak bu faciada kimlerin kusurlu olduğunu ortaya çıkarmaya çalışacak" dedi.

Önceki oturumda, bir avukatın birden fazla sanığı temsil etmesinin "menfaat çatışması"na yol açabileceği itirazı nedeniyle, sanıkların her birinin ayrı bir avukat tarafından temsil edilmesi yönünde karar çıktığını, buna ilişkin süre verildiğine dikkati çeken Arslan, sanıkların avukatları olmadığı gerekçesiyle tekrar süre uzatılmasını talep edemeyeceklerini de kaydetti.