Soma'daki maden faciası davası

Soma'daki maden faciası davası
Soma'daki maden faciası davası
- CHP Grup Başkanvekili Özel: "Burada esas beklenti gerçek sorumluların cezalandırılmasıdır" - MHP Manisa Milletvekili Balkız: "Müfettişlerle ilgili soruşturma izni verilmemesi, adil yargılamayı engelliyor"

MANİSA (AA) -  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Soma'daki maden faciasına ilişkin davada esas beklentinin gerçek sorumluların cezalandırılması olduğunu söyledi. 

Özel, Soma'daki maden faciasına ilişkin dava duruşmasının gerçekleştirildiği Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi Duruşma Salonu önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, duruşmada çapraz sorgu aşamasına geçildiğini, davada bir numaralı sanık konumundaki Can Gürkan'ın savcının sorularını yanıtladığı sırada bir madenci eşinin baygınlık geçirmesi ve salona sağlık ekibinin davet edilmesiyle duruşmaya ara verildiğini bildirdi.

Can Gürkan'ın savunmasında, "mevzuatta işletmeden alev yürümez bant istenmediğini, Türkiye 'de kimsenin de bu bandı kullanmadığını" söylediğini hatırlatan ve facianın madene yayılmasını engelleyecek alev yürümez bandı zorunlu yapmayan bakanlığın kusurunu açıkça ortaya koyduğunu savunan Özel, "Şunu da dikkatinize sunuyorum; geçen hafta bu bakanlığın teklifi ve tüm bakanların imzasıyla AB'deki alev sızdırmazlık standardı 'Atex'in Türkiye'de talep edilmesi 2020 yılına kadar ertelendi" ifadesini kullandı. 

Soma faciasına ilişkin araştırma komisyonunun en kuvvetli teorisinin, madende bir yerde toplanan yanıcı gazın alev sızdırmaz malzeme eksikliğinden dolayı alev alması olduğunu vurgulayan Özel, şöyle devam etti:

"Bilirkişi raporunda da alev sızdırmazlıkla ilgili zafiyetler ifade ediliyor. Facianın olduğu gün 'Atex' aranıyordu ama Soma AŞ kullanmıyordu, bugün artık o da aranmıyor. Burada madenin üst düzey yöneticilerini, sahiplerini, sorumluları yargılayacağız. Hepsi sorumluluğu oranında ceza alacak. Burada esas beklenti gerçek sorumluların cezalandırılmasıdır. O da görülüyor ki, elbette TKİ yetkilileri, onun üzerindeki bürokrasi ama esas buna olanak sağlayan siyasettir. Soma davası bir gün gelip burada siyasiler yargılanıp hesap vermeden de bitmez."

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer de "Atex" ile ilgili Bakanlar Kurulu kararını eleştirerek, "Bugün görülen dava bu kararın gölgesinde yapılmış bir davadır. Bütün maden şehitlerimizin adına ve yakınlarına yapılmış büyük bir saygısızlık ve haksızlıktır" dedi.

- Adil yargılama

MHP Manisa Milletvekili Zeynel Balkız ise denetim yapması gereken müfettişlerle ilgili soruşturma izninin henüz verilmemesine tepki göstererek, "adil yargılamanın engellendiği" iddiasında bulundu.

Çalışma bakanlığının soruşturma izni vermemesi kararının Danıştay tarafından iptal edildiğini, buna rağmen henüz bir ön soruşturma yapılmadığını ve konunun Başbakanlık Teftiş Kurulu'na havale edildiğini aktaran Balkız, şöyle devam etti:

"Ardından da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının bünyesindeki bürokratlarla ilgili soruşturma izni verilmemesine ilişkin karar da Danıştay tarafından usule aykırı olarak Başbakanlık Denetleme ve Teftiş Kurulu'na havale edildi. Madende teftiş yapan müfettişlerin soruşturma yetkisi, ön araştırma yetkisi Başbakanlık Teftiş Kuruluna verilmiş oldu. Her iki bakanlığın yetkilerinin içinde olmasına rağmen sadece davayı uzatmak için dosyayı Başbakanlık Teftiş Kuruluna gönderdikleri yönünde bilgi var."