Soma'daki maden faciası davası

Soma'daki maden faciası davası
Soma'daki maden faciası davası
- ÇHD Genel Başkanı Kozağaçlı: "Öğrendik ki acil eylem planından hiçbir mühendisin, başmühendisin haberi yok"

MANİSA (AA) - Soma'daki maden faciası davasında müşteki avukatlarından Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, "Öğrendik ki acil eylem planından hiçbir mühendisin, başmühendisin haberi yok" dedi. 

Kozağaçlı, Soma'daki maden faciasına ilişkin Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 14. oturumunun tamamlanmasının ardından, ölen madencilerin aileleri ve müşteki avukatları adına açıklama yaptı. 

Davanın  Türkiye 'nin en önemli davalarından birisi olduğunu vurgulayan Kozağaçlı, bir haftadır süren duruşmalarda, "Bizzat genel müdürün ağzından, ihale almak ve yeni maden açmak için ceplerine yevmiyeler konularak mitinglere insan taşındığını öğrendik" dedi.

Bunların çok önemli şeyler olduğunu ifade eden Kozağaçlı, "Eğer bir işveren bir siyasi partinin mitingine yevmiye vererek adam taşıyorsa onun madeni denetlenmez. Hiçbir müfettiş böyle bir madenini denetleyemez, kapatamaz. İşte bunun için 301 insan öldü. Öğrendik ki acil eylem planından hiçbir mühendisin, başmühendisin haberi yok. Sahte tebliğ imzaları, sahte, masa üzerinde yazılmış acil eylem planları, bir yangın çıktığında tek bir planları programları yok. En ilkel, en rezil yöntemlerle kömür çıkartmışlar" diye konuştu.

Kozağaçlı, davanın ülkenin madencilik tarihinin en önemli davası olduğunu, yeni 301 kişilerin ölmesine, yeni faciaların yaşanmasına izin vermeyeceklerini sözlerine ekledi.