Soma'daki maden faciası davası

Soma'daki maden faciası davası
Soma'daki maden faciası davası
- Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde 8'i tutuklu 46 sanığın yargılandığı davada, tutuksuz sanıkların çapraz sorgusu tamamlandı - Ara verilen duruşmanın yarınki bölümünde, mağdurlar dinlenecek

MANİSA (AA) - Soma'daki maden faciasına ilişkin 8'i tutuklu 46 sanığın yargılandığı davada, tutuksuz sanıkların çapraz sorgusu tamamlandı.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, öğle arasının ardından tutuksuz sanıklar TKI· ELI· Mu¨essese Mu¨du¨rlu¨g?u¨ Eynez Yeraltı Sahası Yer Altı Kontrol S¸ube Mu¨du¨rlu¨g?u¨nde go¨rev yapan kontrol bas¸ mu¨hendisleri Adem Ormanoğlu ve Efkan Kurt ile kontrol mu¨hendisleri Burhan Karabaş, Sertac¸ Büyükgüney, Nimetullah Uğurlu, Mehmet Bayri ve Sertan Günay'ın çapraz sorgusu yapıldı.

Adem Ormanoğlu, sözleşme gereği güvenliği konusunda yetki ve sorumlulukları bulunmadığını belirterek, "Bu olay öncesi ve sonrasında bölgedeki ocaklarda gerçekleşen ölümlü ve yaralamalı kazalarla ilgili değil yasal işlem yapılması, bilgi soran dahi olmadı" dedi.

İşçilere talimat verme yetkileri bulunmadığı için üretim zorlamasına neden olamayacaklarını savunan Ormanoğlu, revize projelerinin onaylanmasıyla işletmenin en az 1,5 milyon tonluk üretim miktarını artırabildiğini kaydetti.

Ormanoğlu, 340 ana nefeslik doğrultusunda bulunan kaçamağın dışarıdan girişinin, açık ocak şube müdürlüğünün ihtiyaçları doğrultusunda, giriş çıkışa kapatılması için ocağın önceki işleticisi Park Teknik'e 2009 yılında yazı gönderdiklerini belirterek, bu doğrultuda kaçamağın girişinin kapatıldığını aktardı.

"2014 Sayıştay Raporu'nda, (ocaktan çıkarılan kömür yıkandıktan sonra çok miktarda taş çıkıyordu. Bu nedenle Soma Kömür İşletmeleri AŞ'nin çıkardığı kömür, Türkiye 'nin en pahalı kömürü) ifadeleri yer alıyordu. Bu neden kaynaklanıyor?" sorusuna Ormanoğlu, ocaktan çıkarılan kömürün ton başına numune alınıp incelendiği yanıtını verdi.

Efkan Kurt da ocakta kişi başına günlük üretimin 3 ton olmasının, normal sayılabileceğini ifade ederek, ocağı sorumluluk paylaşımı kapsamında TKI· ELI· Mu¨essese Mu¨du¨rlu¨g?u¨, MİGEM ve iş teftiş müfettişlerinin incelediğini söyledi.

Çapraz sorgunun tamamlanmasının ardından mahkeme başkanı Aytaç Ballı, olaydan kurtulan 13 mağdurun dinlenmesiyle devam edileceğini belirttiği duruşmaya yarına kadar ara verdi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Mahkeme

  ,

  Maden

  ,

  Ceza

  ,

  sözleşme

  ,

  ,

  manisa