Soma'daki maden faciası davası

Soma'daki maden faciası davası
Soma'daki maden faciası davası
- HDP İzmir Milletvekili Kürkçü: - "Kazayla, cinayetle sonuç arasındaki mesafe açıldıkça, bence cezanın şiddeti de hafifliyor"

MANİSA (AA) - Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Soma'daki maden faciası davasına ilişkin, "Kazayla, cinayetle sonuç arasındaki mesafe açıldıkça, bence cezanın şiddeti de hafifliyor" dedi.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma salonu önünde gazetecilere açıklamada bulunan Kürkçü, sanık savunmalarında işçi aileleri ve yakınlarının ağır tepkisine yol açacak kadar çirkin bir strateji izlendiğini belirtti.

Kürkçü, 301 işçinin hayatını kaybetmesine yol açan işletme yönetiminin suçu işçilerin üzerine atmakla kalmayıp, sabotaj yapılmaya çalışılırken büyük bir çöküntüye yol açıldığını savunmasının eksenine yerleştirildiğini savunarak, şunları kaydetti:

"Umarım mahkeme , gerçeklikle hiçbir alakası olmayan bu savunmaya itibar etmeyecektir ve tutukluluk durumunun sona erdirilmesi taleplerine de iltifat etmeyecektir. Fakat öyle ailelerin tepkilerine baktıkça, onlarda adalete ulaşabilecekleri umudu giderek zayıflıyor. Her şeyden önemlisi zaman işçilerin aleyhine işliyor. Kamuoyu basıncı hafifliyor. Kazayla, cinayetle sonuç arasındaki mesafe açıldıkça, bence cezanın şiddeti de hafifliyor. Ben zaten savunmanın da buna oynadığını görüyorum."