Soma'daki maden faciası davası

Soma'daki maden faciası davası
Soma'daki maden faciası davası
- Manisa Barosu Başkanı Arslan: - "Mahkemenin ara kararı gereğince maden ocağının idare binasında bazı belgeler aranacak. Ayrıca yeni deliller doğrultusunda Alp Gürkan hakkında da yeniden inceleme başlatılacak"

MANİSA (AA) - Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinin Soma'daki maden faciası davasında verdiği ara karar gereği, "maden ocağının idare binasında bazı belgelerin aranacağını, ayrıca yeni deliller doğrultusunda Alp Gürkan hakkında da yeniden inceleme başlatılacağını" söyledi.

Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Soma'daki maden faciasına ilişkin Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın 28 Ağustos 2015 tarihinde yapılan oturumunda bazı ara kararların verildiğini anımsattı. Arslan, bu karar doğrultusunda maden ocağının idare binasında bazı belgelerin aranacağını, ayrıca yeni deliller doğrultusunda Alp Gürkan hakkında inceleme gerçekleştireceğini belirtti.

Ara karar gereği mahkemenin 1 Eylül 2015 tarihinde Soma Cumhuriyet Savcılığına yazı gönderdiğini bildiren Arslan, yazıda "Olay tarihinden önce ocaktaki bantların durma ve hareket kayıtlarını gösteren bilgi ve belgelerin, çalışanların görevlerini belirleyen görev bölümü yazılarının, görevlerin ilgili kişilere tebliğ edildiğine dair bilgi ve belgelerin, olaydan önce düzenlenen elektrik nezaretçi defterinin bulunması ve el konulması amacıyla Soma Kömürleri AŞ Eynez Maden Ocağı idari binasında ve eklentilerinde arama yapılması" istendiğini kaydetti. 

Daha önceki incelemelerde Alp Gürkan hakkında dava açılmasına yer olmadığı yönünde karar verildiğini hatırlatan Ali Arslan, yeni şikayet dilekçesi ve talepler doğrultusunda bu konunun tekrar ele alındığını bildirerek, "Şu anda yeni delilerle göre Cumhuriyet savcılığının yeniden bu konuda görüş oluşturulması istendi. Cumhuriyet savcılığı da yeni delilleri değerlendirecek ve bu konuda bir karar verecek. Burada savcılık kovuşturmaya, dava açılmasına yer olmadığı yönünde de karar verebilir, Alp Gürkan hakkında iddianame de hazırlayabilir" görüşünü aktardı.