Soma'daki maden faciası davası

Soma'daki maden faciası davası
Soma'daki maden faciası davası
- Davanın 24'üncü oturumu sona erdi - Tanık Emir Usta: "Normalde top atımından sonra, gaz ölçümü yapıldıktan sonra alana girilirdi. O gün top atışında emniyetçi görmedim, gaz ölçümü yapılmadı" - Tanık Şenol Karabaş: "Dördüncü nakil bandı boyunda sıcaklık olması gerekenden daha fazlaydı 2-3 aydır"

MANİSA (AA) - Soma'daki maden faciasına ilişkin 8'i tutuklu 46 sanığın yargılandığı davanın 24'üncü oturumu sona erdi.

Akhisar Ağır  Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, öğle arasının ardından tanıkların dinlenmesine devam edildi.

Yaklaşık 9 yıllık madenci olduğunu, 7 yıldır da Eynez Ocağı'nda nakliyat vardiya amiri olarak çalıştığını belirten Emir Usta, tanık olarak verdiği ifadede olay günü S panosunda problemli bir yerin sorununu çözdükten sonra U3 bölgesine geçtiğini anlattı.

Usta, saat 15.00 civarında ocaktaki elektriğin kesildiğini, 5 dakika kadar sonra da duman geldiğini ifade ederek, "Öncesinde top atımı yapılmıştı. Normalde top atımından sonra, gaz ölçümü yapıldıktan sonra alana girilirdi. O gün top atışında emniyetçi görmedim, gaz ölçümü yapılmadı. Top atıldıktan yaklaşık 5 dakika sonra çalışmak için alana girmiştik. Duman, top atımından 25-30 dakika sonra geldi. Alev görmedim, patlama duymadım" diye konuştu.

Usta, insan nakil bantlarıyla kömür taşınıp taşınmadığı sorusuna, vardiya sonunda insan nakil bantlarına insanların bindiği cevabını verdi.

Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı, Usta'nın ifadesinin ardından müşteki avukatlarının talebi üzerine 15 dakika ara verdi.

Aradan sonra tanık olarak ifade eden Şenol Karabaş, olaydan 4 yıl önce Eynez Ocağı'nda çalışmaya başladığını kaydederek, facianın yaşandığı gün 3. bantta görevli olduğunu, saat 14.50 civarında önce beyaz sonra da siyah bir duman geldiğini söyledi. Karabaş, alev görmemesine rağmen dumanın sıcak olduğunu aktararak, şunları ifade etti:

"İlk anda dumanı gelip geçici sandık. Bir patlama duymadım. Dumanda yanık kokusu vardı, lastik kokuyordu. Temiz hava bölümüne gittik. Mesafe 50 metre olmasına rağmen dumanın yoğun olması sebebiyle yaklaşık 15 dakikada gittik. Dördüncü nakil bandı boyunda sıcaklık olması gerekenden daha fazlasıydı 2-3 aydır. Müfettişler gelmeden göstermelik güvenlik tedbirleri alınıyordu. Sonra eski düzene geri dönülüyordu."

 Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı, duruşmayı yarına erteledi. 


  ETİKETLER:

  Mahkeme

  ,

  patlama

  ,

  Beyaz

  ,

  Maden

  ,

  Ceza

  ,

  Hava

  ,

  güvenlik

  ,

  manisa

  ,

  nakil

  ,

  sıcak