Soma'daki maden faciası davası

Soma'daki maden faciası davası
Soma'daki maden faciası davası
- Davanın 27'nci oturumu, tamamlandı - Mağdur Elibol: "Eğer ocaktaki havalandırma yönü, 3 saat sonra değil de olayın hemen ardından değiştirilseydi, belki ölenlerin yarısı kurtulabilirdi"

MANİSA (AA) - Soma'daki maden faciasına ilişkin davanın 27. oturumu, tamamlandı.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, öğle arasının ardından, ocaktaki bant ekibinde görevli Serdar Tavukçu'nun ifadesinin alınmasıyla devam edildi.

Mağdurlar arasında yer alan Tavukçu, olay günü sensör değerlerinin aşılmasından dolayı sık sık ocakta elektrik kesintisi yaşandığını ileri sürerek, 4. bandın aşağı kısmında bekledikleri sırada çalışma arkadaşlarından Ahmet Ergün'ün, yukarıda elektrik kablolarının yandığını söyleyip yukarıdan geldiğini, kısa süre sonra da alev topunun geldiğini görmeleriyle mekanize ayak kaçamağına gittiklerini söyledi.

Buranın da dumanla dolmasıyla çıkabilmek için yine 4. bandın oraya gittiklerini, çıkan dumanı azaltmak amacıyla bandın bir bölümünü güçlükle kesebildiklerini, gece yarısı civarında da kurtarıldıklarını aktaran Tavukçu, şikayetçi olduğunu dile getirdi.

Mağdurlardan Mustafa Elibol da ekip olarak 4. banda ek yapmaya gittiklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Bantta çok fazla kömür yükü vardı. Yükün bir kısmını atınca yavaşlayan bant yeniden hızlandı ama sonra elektrikler kesilince durdu. Bant birden hızlı şekilde geriye doğru salınmaya başladı. Çok kısa süre sonra da bandın kopup zemine çarpmasına benzer yüksek ses duydum. Hemen ardından da 4. bandın tahrik motorlarının orada alev topu şeklinde parlama gördüm."

"Kaderin üstüne kader olmaz" sözleriyle şikayetçi olmadığını ifade eden Elibol, bir soru üzerine, "Eğer ocaktaki havalandırma yönü, 3 saat sonra değil de olayın hemen ardından değiştirilseydi, belki ölenlerin yarısı kurtulabilirdi" dedi.

- Tutuklu sanıklara tepki

Salondaki ölen madencilerin yakınları, zaman zaman mağdurlara soru yönelten tutuklu sanıklara tepki gösterdi.

Madenci yakınları, tutuklu sanıklardan Soma Kömürleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'a, "Madencilikten de anlamaya başladın", çok soru sorduğunu ifade ettikleri işletme müdürü Akın Çelik'e de "Okul birincisisin. Burada da yüksek lisans mı yapıyorsun?" diye seslendi.

Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı, davanın 5. duruşmasına yarına kadar ara verdi.

- Olay

Manisa'nın Soma ilçesi Eynez mevkisinde SomaKömürleri AŞ tarafından işletilen ocakta 13 Mayıs 2014'te 15.00 sıralarında başlayan yangında, 420 metre derinlikte ve 3,5 kilometre uzunluğundaki galeriler dumanla dolmuş, faciada 301 madenci ölmüş, 162 işçi sağ kurtarılmıştı.

Olayla ilgili soruşturma sonucunda açılan davada tutuklu 8 sanık, "olası kastla öldürme" suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçundan da 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istemiyle yargılanıyor. 

Tutuksuz 38 sanık hakkında ise "taksirle birden fazla kişinin ölümüyle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis isteniyor. Bunlardan 25'i hakkında da bu suçları "bilinçli taksirle" işledikleri gerekçesiyle aynı aralıktaki ceza süresinin, üçte birden yarısına kadar artırılarak uygulanması talep ediliyor.