Soma'daki maden şehitleri anılıyor

Soma'daki maden şehitleri anılıyor
Soma'daki maden şehitleri anılıyor
- Facianın meydana geldiği madenin ocak ağzına çiçek bırakmak isteyen DİSK ve KESK heyeti ile işletme alanına girilmesine izin vermeyen özel güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı - Olayı görüntülemek isteyen gazeteciler özel güvenlik personeli tarafından darbedildi

MANİSA (AA) - Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014'te meydana gelen ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği facianın yıl dönümünde, şehit madencileri "maden ocağının girişine çiçek bırakarak" anmak isteyen DİSK, KESK heyetleri ve gazetecilerle, işletmede görev yapan özel güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı. 

Şehit madencileri anmak için düzenlenen programlar kapsamında, DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve KESK Genel Başkanı Lami Özgen önderliğinde, aralarında madenci yakınlarının da bulunduğu bir heyet, facianın meydana geldiği madende ocak ağzına çelenk ve karanfiller bırakmak istedi. 

Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı'dan alınan izinle maden sahasına giren heyet, Soma Kömürleri AŞ Eynez İşletmesi girişinde şirketin özel güvenlik personeli tarafından durduruldu. İşletme içine girilemeyeceğini belirten özel güvenlik görevlileri ile heyet arasında tartışma yaşandı. Güvenlik görevlilerinin şirket yetkilileriyle telefon görüşmesi yaptığı sırada, heyetten bir grup "olayın başladığı saat olan 15.15'te ocak ağzına çelenk bırakmak için" güvenlik barikatını aştı ve koşarak işletme içine girdi. 

- Gazeteciler darbedildi 

Facianın ardından yaralılar ve cesetlerin tahliye edildiği maden ocağı ağzına çelenk ve çiçeklerini bırakan grubu takip eden gazeteciler, güvenlik görevlilerinin müdahalesiyle karşılaştı. 

Özel güvenlik görevlileri tarafından 3 basın mensubu darbedildi. Olay, diğer gazetecilerin ve heyettekilerin araya girmesiyle yatıştı. 

Olayın ardından heyettekiler ve gazeteciler, işletme dışına çıkarıldı.