Soma'daki maden şehitleri anılıyor

Soma'daki maden şehitleri anılıyor
Soma'daki maden şehitleri anılıyor
-Bazı işçi konfederasyonları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle vatandaşlar madenci heykeline karanfil bıraktı -DİSK Genel Başkanı Beko: -"Enerji Bakanlığı, Maden İşçileri Genel Müdürlüğü, Türkiye Kömür İşletmeleri yöneticileri, Soma Holdinge ruhsat verenler, rödevans sisteminin altına imza atanlar, madenlere girmeden sanki inmişler gibi denetim raporları imzalayanlar yargılanmadan adalet asla tecelli etmeyecektir"

MANİSA (AA) - Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasının 1. yılı dolayısıyla bazı işçi konfederasyonları ve  sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle vatandaşlar, madenci heykeline karanfil bıraktı. 

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve KESK Genel Başkanı Rami Özgen'in de aralarında bulunduğu grup üyeleri, Cengiz Topel Meydanı'ndan heykelin bulunduğu Beşyol mevkisine kadar yürüdü. 

Beko, madenci heykeline karanfil bırakılmasının ardından basın açıklaması yaptı. Madencilerin ailelerine başsağlığı dileyen Beko, Soma ve Ermenek'te yaşanan facialara rağmen işçi sağlığı iş güvenliği konusunda Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) kriterlerine uygun bir yasa çıkarılmadığını öne sürdü.

Bu yasa çıkana kadar mücadeleye devam edeceklerini söyleyen Beko, şu ifadeleri kullandı:

"Emekçileri güvencesizliğe, taşeronlaşmaya denetimsizliğe teslim edenlerin işlediği bir cinayettir. Enerji Bakanlığı, Maden İşçileri Genel Müdürlüğü, Türkiye Kömür İşletmeleri yöneticileri, Soma Holdinge ruhsat verenler, rödevans sisteminin altına  imza atanlar, madenlere girmeden sanki inmişler gibi denetim raporları imzalayanlar yargılanmadan adalet asla tecelli etmeyecektir. Ve biz Soma'dan sesleniyoruz. Adaletli bir yargı varsa sorumlular yargılansın."  

Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ayhan Yüksel de facianın asıl sorumlularının, insan yaşamı, bilim ve tekniği hiçe sayarak 18. yüzyıl madenciliğini yapılmasına izin verenler olduğunu ifade etti.

Bu arada madenci ailelerine destek vermek amacıyla Samsun'un Ladik ilçesinden gelen SSK emeklisi Kemal Çakıroğlu elindeki kuklayla madenci heykeline karanfil bıraktı. 

-"Ailelerin yüreğine düşen ateş yanmaya devam ediyor" 

Birleşik Kamu -İş Konfederasyonu üyeleriyle bazı madenci yakınları ise madenci heykeli önünde oturma eylemi yaptı. 

Ege Linyit İşletmeleri (ELİ) Müessese Müdürlüğü önünde toplanan grup, ellerinde maden faciasında hayatını kaybeden 301 madencinin adının yazılı olduğu pankartla sloganlar atarak, madenci heykelinin önüne geldi. 

Heykele karanfil bırakan grup, yaklaşık 5 dakika süren oturma eylemi yaptı.

Grup adına açıklama yapan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Hasan Kütük, facianın üzerinden bir yıl geçtiğini, ailelerin yüreğine düşen ateşin yanmaya devam ettiğini söyledi.

Soma'da, Türkiye tarihindeki en kitlesel işçi faciasının yaşandığını ifade eden Kütük, "Bu katliamda 301 işçi hayatını kaybetti. Çoğu hayatının baharında olan bu işçiler göz göre göre ölüme gönderildiler, ama katiller bunu normalleştirmeye çalışarak kaza dediler. Biz buna kasten adam öldürme diyoruz ve bir katliam olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu. 

Basın açıklaması ardından maden şehitliğindeki mezarlar ziyaret edilerek, dua okundu.