Sultani üzüm "şişeye" girdi

Sultani üzüm "şişeye" girdi
Sultani üzüm "şişeye" girdi
- Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü, dünyaca ünlü Sultani üzümden elde ettikleri üzüm suyunu şişeleyerek "Sultan" markasıyla tüketiciye sunmaya hazırlanıyor - Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürü Ünal: - "Üzümün suyundan çöpüne kadar tamamını değerlendirmeyi hedefliyoruz"

MANİSA (AA) - FERDİ UZUN - TURGAY DUYAR - Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü, ilin önemli ihracat ürünlerinden dünyaca ünlü Sultani üzümden elde edilen üzüm suyunu şişeleyerek "Sultan" markasıyla tüketiciye sunmaya hazırlanıyor.

Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürü Akay Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üzüm üreticilerinin daha fazla gelir elde etmelerini sağlamak amacıyla müdürlük bünyesinde pilot uygulama olarak kurdukları Üzüm Ürünleri İşetme Tesisinde, üzüm suyu elde ettiklerini belirtti.

Ünal, test çalışmalarından başarılı sonuçlar aldıklarını kaydetti. 

- Amaç üreticilerin gelirini artırmak

Bir kilogram üzümden yaklaşık 800 mililitre üzüm suyu çıktığını ifade eden Ünal, bunun miktarını ve standardını da belirlediklerini dile getirdi.

Amaçlarının, üzümden en üst düzeyde gelir elde edebilmek olduğunu aktaran Ünal, "Üzümün suyundan çöpüne kadar tamamını değerlendirmeyi hedefliyoruz. Bu konuda bize başvuran herkese yardımcı oluruz" ifadelerini kullandı.

Ünal, üzüm suyunu şişeleyerek kullanıma sunmanın yanı sıra pekmez üretimi de yaptıklarını belirtti. Tesiste üretilen pekmez ve üzüm suyunu "Sultan" markasıyla tescillettiklerini ifade eden Ünal, "Ürettiğimiz üzüm suyunun en önemli özelliği, dışarıdan herhangi bir katkı maddesi bulundurmamasıdır. İçinde su bile yoktur. Naturel üzüm suyudur" diye konuştu.

- "Bundan sonrası sanayicinin işi"

Ünal, tesiste her türlü üzümün işlenebildiğini, şimdilik Manisa'nın tanıtımı amacıyla marketlerde numune olarak sergilenebilecek miktarda üretim kapasitelerinin bulunduğuna dikkati çekti. 

Ortaya çıkardıkları ürünü isteyen yatırımcının farklı isimler altında üretebileceğine işaret eden Ünal, "Bundan sonrası sanayicinin işi. Bunu isteyen bir sanayiciye aktarabilir, projelendirebiliriz. Böylece seri üretime geçilebilir. Sultan bizim markamızdır. Bunun dışında üzüm suyunu kendi bünyeleri altında üretmek isteyenler, kendi markalarıyla gerekli izinleri aldıkları takdirde bunu piyasaya sürebilirler."


    ETİKETLER:

    Ünlü

    ,

    manisa