TARSİM Genel Müdürü Satoğlu:

TARSİM Genel Müdürü Satoğlu:
TARSİM Genel Müdürü Satoğlu:
- "Bu yıl, Manisalı çiftçi 37 milyon lira poliçe bedeli ödedi, bunun karşılığında çiftçiye, 240 milyon lira verdik"

MANİSA (AA) - Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, Manisa'da afetlerden zarar gören üreticilerin hasarlarının büyük bir kısmının karşılandığını belirterek "Bu yıl Manisalı çiftçi 37 milyon lira poliçe bedeli ödedi, bunun karşılığında çiftçiye 240 milyon lira verdik" dedi.

Satoğlu, bir otelde "Çiftçiler TARSİM'le buluşuyor" projesi kapsamında çiftçilerle bir araya geldi. TARSİM ile ilgili bilgiler veren Satoğlu, dünyada bu tür sigortalama işlemlerinde artış görüldüğünü, Türkiye 'de sigorta primi desteğinin yüzde 50 olduğunu kaydetti.

Sigorta poliçesinde geçen yıla oranla bu yıl yüzde 25'lik artış olduğunu ifade eden Satoğlu, şunları söyledi:

"Bu yıl 1 milyon 360 bin adet poliçe düzenlendi. Manisa geçen yıl 54 bin olan poliçe sayısı bu yıl 50 bine düştü. 2013 yılında hasar alınmış 2014 yılı hasarsız geçtiği için bir düşüş yaşanmış. Türkiye genelinde 21,5 milyon dekar alan sigortalı iken Manisa'daki alan 480 bin dekar. Küçük ve büyükbaşta Türkiye genelinde 1 milyon, Manisa'da ise 24 bin civarında sigortalı. Türkiye genelinde 17 buçuk milyar lira teminat verdik. Yüzde 26'lık artış var. Manisa'da ise 1 milyar 245 milyon lira teminat verdik.

Türkiye genelinde 716 milyon lira hasar ödemesi yapmış olacağız bu yıl sonu itibariyle. Manisa'da bu rakam 240 milyon liradır. Geçen yılki rakam 20 milyondu. 2006'dan bu yana üretici 1 milyar 634 milyon lira prim öderken bunun karşılığında 2, 5 milyar lira para almış. Manisa'da ise 156 milyon lira çiftçi ödemiş, çiftçiye ise 404 milyon lira ödeme yapılmış. 2015 de Manisalı çiftçi 37 milyon lira poliçe bedeli ödedi, bunun karşılığında çiftçiye 240 milyon lira verdik." 

Toplantıda çiftçilere ödenecek hasarın bedeli olan temsili 240 milyonluk çeki Manisa Valisi Erdoğan Bektaş'a verildi.

Toplantıya Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Sigortaları Havuzu Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kemaloğlu, çiftçiler, acenteler ve üretici birliklerinin temsilcileri katıldı.