Tedavi için başladığı yüzmede şampiyon oldu

Tedavi için başladığı yüzmede şampiyon oldu
Tedavi için başladığı yüzmede şampiyon oldu
- Doğuştan bedensel engelli Ferzan Özkan, doktor tavsiyesiyle başladığı yüzmede 4 dalda Türkiye şampiyonu olduktan sonra gözünü Avrupa'ya dikti - Özkan: "Türkiye şampiyonluğu hiç aklımda yoktu. Şampiyon olduktan sonra hedefimi büyüttüm"

MANİSA (AA) - FERDİ UZUN - Tedavi amacıyla yüzmeye başlayan 12 yaşındaki bedensel engelli Ferzan Özkan, ilk defa katıldığı Türkiye Engelliler Yüzme Şampiyonası'nda elde ettiği 4 altın madalyanın ardından rotayı Avrupa'ya çevirdi.

Omurilik felci nedeniyle doğuştan bedensel engelli olan ve belden aşağısını kullanamayan Ferzan Özkan, yüzmede elde ettiği madalyalarla başarı hikayesine imza attı.

Yunusemre ilçesi Lala Paşa Mahallesi'ndeki evlerinde AA muhabirine açıklama yapan baba Vahdet Özkan, 3 çocuğunun en büyüğü olan Ferzan'ın diğerleri kadar şanslı doğmadığını, tedavisi için 12 yılda 8 operasyon geçirdiğini, tüm çocukluğunun hastanelerde geçtiğini söyledi.

Buna rağmen Ferzan'ın yaşama ve öğrenme azmiyle herkese örnek olduğunu, onun eğitimiyle özel olarak ilgilendiklerini anlatan Özkan, okulda elde ettiği başarıların kendilerini gururlandırdığını anlattı.

Kızlarının okuldaki başarısını hayatın diğer alanlarında da göstermesi için engellilerin yapabildiği sporlar hakkında araştırma yaptıklarını, doktor tavsiyesi üzerine yüzme sporunda karar kıldıklarını anlatan Özkan, "Ferzan o kadar azimliydi ki okuldaki başarısını burada da gösterdi ve katıldığı ilk ulusal yarışmada 4 altın madalya birden kazandı" diye konuştu.

Kızının yüzmede 2 yıl gibi bir sürede Türkiye çapında derecelere ulaşmasının kendilerine sorumluluk yüklediğine işaret eden baba Özkan, "Yarışma öncesi haftada 2 antrenman yaparken şimdi bunu 5 güne çıkardık. Kızımın böyle başarılar elde etmesi beni ve eşimi çok mutlu etti. Kızıma gereken desteği sonuna kadar vermeye devam edeceğiz. Biz öncelikle onun sağlığını düşünüyoruz ama isteriz ki çıktığı bu yolda önemli başarılara imza atsın" dedi.

 

- "Dereceler, moral verdi"

Ferzan Özkan ise yüzmeye ilk başladığında çok zorlandığını, suya alıştıktan sonra ayrılmak istemediğini belirterek öğretmenlerinin başarısını görerek kendisini yarışmalara katılmaya yönlendirdiğini anlattı. 

Geçen yıl Mersin'de düzenlenen Türkiye Engelliler Yüzme Şampiyonası'nda 12 yaş kategorisinde 100 metre sırtüstü, 200 metre sırtüstü, kurbağalama ve serbest yüzmede 4 altın madalya kazandığını dile getiren Özkan, şöyle konuştu:

"Türkiye şampiyonluğu benim hiç aklımda yoktu. Elde ettiğim dereceler bana moral verdi. Çevremde de insanlar benim başarılarımdan bahsetmeye başladı. Aldığım olumlu tepkiler doğru yolda olduğunu gösterdi. Türkiye şampiyonu olduktan sonra hedefimi büyüttüm. Avrupa ve dünya şampiyonluğu istiyorum. Bunun için daha hırslı çalışıyorum. 4-5 Aralık tarihlerinde düzenlenecek Türkiye Engelliler Yüzme Şampiyonası'nda da derecelerimi geliştirerek uluslararası arenaya çıkmayı istiyorum."