Telsizciler en uzak mesafeyle iletişim kurmak için yarıştı

Telsizciler en uzak mesafeyle iletişim kurmak için yarıştı
Telsizciler en uzak mesafeyle iletişim kurmak için yarıştı
- Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti üyesi telsizciler, her yıl 4-5 Temmuz'da düzenlenen "En Uzak Mesafe ile Görüşme Yarışması" ile iletişim imkanlarını test etti - Yarışmada Manisa'daki amatör telsizciler, bin 200 kilometre uzaklıktaki Yunanistan ile telsiz teması kurmayı başardı - TRAC Manisa Şubesi Başkanı Eren: - "Aynı zamanda bir eğitim fırsatı olan bu yarışmayla amatör telsizci olan gönüllü kullanıcılara eğitim verdik. Bu tür eğitimler ile amatör telsizci arkadaşlarımız da olası bir afette, ellerindeki ruhsatlı ve lisanslı telsizleriyle her türlü göreve hazır duruma gelmiş oluyorlar"

MANİSA (AA) - Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti üyesi amatör telsizciler, her yıl 4-5 Temmuz'da düzenlenen "TA VHF - UHF CONTEST (En Uzak Mesafe ile Görüşme Yarışması)" ile iletişim imkanlarını test etme fırsatı buldu. 

Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) tarafından VHF ve UHF bandından haberleşme yeteneği ve pratiğini arttırmak amacıyla düzenlenen En Uzak Mesafe ile Görüşme Yarışması ile yurt genelindeki amatör telsizciler, farklı noktalardan birbirleriyle ve yurtdışındaki amatör telsizcilerle iletişim kurdu. 

TRAC Manisa Şubesi'ne üye telsizciler de yarışmaya Spil Dağı'ndaki 1486 rakımlı Anıttepe mevkisinde oluşturdukları istasyondan kurdukları bağlantılarla katıldı. 

Şehzadeler Belediyesi, Spil Dağı Milli Park Müdürlüğü, Manisa AFAD, Manisa UMKE telsiz ekipleri ile AKUT Manisa ve Manisa Doğa Sporları Topluluğu Kulübü Derneği (MADOST) üyelerinin de katıldığı yarışmada, Manisalı amatör telsizciler, yurtiçinde İzmir, Aydın, Bursa, Ankara , İstanbul ve Denizlili telsizcilerle telsiz bağlantısı kurmanın yanı sıra yurtdışından da bin 200 kilometre mesafede Yunanistan'dan bir istasyonla görüşme yapmayı başardı. 

Kayıt altına alınan görüşmelerin Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bildirildiği yarışmada, en uzak mesafe ile görüşmenin, yıl içinde yapılan değerlendirme sonucunda belirlendiği bildirildi. 

-"Yarışmayla göreve hazır hale geliyorlar" 

TRAC Manisa Şubesi Başkanı Serkan Eren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarışmayla esas amacın özellikle afet ve benzeri durumlarda iletişim kurulabilmesinde büyük önem taşıyan telsiz haberleşmesinde, altyapının hazır halde tutulması ve bilgi birikiminin artırılması olduğunu ifade etti. 

Yarışmanın bu açıdan önem taşıdığını dile getiren Eren, şunları kaydetti:

"Aynı zamanda bir eğitim fırsatı olan bu yarışmayla amatör telsizci olan gönüllü kullanıcılara eğitim verdik. Bu tür eğitimler ile amatör telsizci arkadaşlarımız da olası bir afette, ellerindeki ruhsatlı ve lisanslı telsizleriyle her türlü göreve hazır duruma gelmiş oluyorlar."