"Türkiye olmasaydı halimiz perişandı"

"Türkiye olmasaydı halimiz perişandı"
"Türkiye olmasaydı halimiz perişandı"
- Ülkelerindeki iç savaştan dolayı Türkiye'ye sığınan Suriyeli Türkmen aile, Manisa'daki bir parkta yaşam mücadelesi veriyor - Muhammed Ali: "Allah Türkiye'den razı olsun, bize kapılarını açtı. Ekmeklerini bizlerle paylaştılar. Türkiye olmasaydı halimiz perişandı"

MANİSA (AA) - Suriye 'deki iç savaş nedeniyle Türkiye 'ye sığınan Türkmen aile , Manisa'daki bir parkta yaşam mücadelesi veriyor.

İki Türkmen mülteci ailesinin 11 ferdi, Şehzadeler ilçesinin Yarhasanlar Mahallesi'ndeki bir parkta çevredeki vatandaşlar ve mahalle sakinlerinin yardımıyla geçinmeye çalışıyor.

Aile fertlerinden Muhammed Ali (27), DAEŞ saldırılarında annesinin ve babasının hayatını kaybettiğini, yaklaşık 2 ay önce Suriye'den kaçtıklarını, bir süre önce de Manisa'ya geldiklerini anlattı.

İki çocuğu ve eşiyle birlikte ülkesini terk etmek zorunda kaldığını belirten Ali, şöyle konuştu:

"DAEŞ, bize çok zulüm etti. Bize 'buraları terk edin' dediler. Orada DAEŞ ve diğer gruplar birbirlerine girdi. Sürekli bomba atıyorlardı. Ben o bombalarda hem annemi hem de babamı kaybettim. Allah kimsenin başına vermesin. İnsan annesini ve babasını kaybettikten sonra geriye ne kalır ki? Türkiye'ye çocuklarım için geldim. Orada ne ekmek var ne de su. Çocuklarımın rahat bir yaşam sürmesi için Türkiye'ye sığındık. Suriye'de yaşamak çok zor. Allah Türkiye'den razı olsun, bize kapılarını açtı. Ekmeklerini bizlerle paylaştılar. Türkiye olmasaydı halimiz perişandı."

DAEŞ'in 2 yaşındaki çocuğunu öldürdüğünü anlatan 20 yaşındaki Hasan Ahmet ise eşi ve kayınvalidesiyle Türkiye'ye sığındıklarını ifade etti.

Suriye'de çok kötü şeyler yaşadıklarını vurgulayan Ahmet, "DAEŞ, herkese zulüm etti, çok kötüydü. Her taraf savaş halinde. Suriye'de yaşanacak bir durum kalmadı. O yüzden Türkiye'deyiz" dedi.