Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali

Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali
Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali
- Bu yıl 475. kez kutlanacak Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali hazırlık çalışmalarının başladığı bildirildi

MANİSA (AA) - Bu yıl 475. kez kutlanacak Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali hazırlık çalışmalarının başladığı bildirildi.

Manisa'yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, yaptığı açıklamada büyükşehir , Yunusemre ve Şehzadeler belediyelerinin katkılarıyla organize edilecek Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali'nin hazırlık çalışmalarının başladığını, festival komisyonunun program tespit çalışmalarının da sürdüğünü belirtti.

Bu yıl daha geniş ve daha kapsamlı büyükşehire yakışır bir program yapmayı planladıklarını ifade eden Tanık, "Festival 21 Mart'ta temsili geleneksel mesir macunu karma törenimizi Nevruz ile birlikte yapacağız. Akabinde bu yıl 21 Nisan'da başlayıp 26 Nisan'da saçım töreni finali ile sona erecek. Kutlama komitesi olarak karar aldık, bunun sebebi karma törenimiz 21 Mart, bundan ödün vermiyoruz. Ama festivali 21-26 Nisan'da hava şartlarının biraz daha iyi olacağını ve katılımın biraz daha fazla olacağını düşünerek karar aldık" dedi. 

Tanık, festivalin yurt dışında tanıtımı için bu yıl da 5 yüzün üzerinde yabancı konuk ağırlayacaklarını kaydetti. 

- "6 ton mesir macunu saçılacak"

Saçılacak mesir macununun yapımına başladıkları bilgisini veren Tanık, şunları söyledi:

"Özüne, geleneğine sadık şekilde, imalathanemizdeki bayanların elinden hem tüketicilere ulaşan hem de saçım mesiri hazırlıkları başlamış durumda. Geçen yıl Sultan Cami kubbe ve şerefeleri ile çevredeki evlerin balkon ve çatıları olmak üzere 33 ayrı noktadan saçım yapılmıştı. Dernek olarak festivalin finali olan saçım törenine büyük önem veriyoruz. Geçen yıl 5 ton mesir macunu saçılmıştı, bu yıl 6 ton mesir macunu saçacağız. Belli bir miktarda tutmamızın sebebi mesire olan ilgi ve heyecanın kaybolmasını istemiyoruz."


  ETİKETLER:

  Nevruz

  ,

  Turizm

  ,

  Cami

  ,

  Hava

  ,

  Büyükşehir

  ,

  manisa