Uluslararası Yunus Emre Günleri

Uluslararası Yunus Emre Günleri
Uluslararası Yunus Emre Günleri
- Eski Başbakan Yardımcısı Arınç: - "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan, yüzde 52 ile birinci turda kazanmışsa yüzde 50'si kendisine aittir, 2 puan da Dombıra'dan gelmiştir''

MANİSA (AA) - Manisa'nın Yunusemre Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen "Uluslararası Yunus Emre Günleri" kapsamında gala yemeği gerçekleştirildi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, yaptığı konuşmada, tüketim toplumunda kültürden kopuk yaşandığını dile getirdi. Özenilen Batı dünyasının, değerlerinden kopmadan moderniteyi yakaladığını ifade eden Özdağ, "Almanlar için Goethe olmadan Almanya olmaz. İngilizler için Shakespeare olmadan İngiltere olmaz. Peki biz Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli olmadan Türkiye'yi inşa edebilir miyiz?" dedi. 

Konuşmalarda, "Yunus Emre'den hem dilimizi öğrendik hem dinimizi" denildiğini aktaran Özdağ, "Hacı Bektaş-ı Veli'den de öyle öğrendik. 'Eline, beline, diline hakim ol' dedi. 'Eline hakim ol, kötülük yapma, beline hakim ol namuslu ol, diline hakim ol kötü söz söyleme' dedi. Aynı zamanda 'Eline hakim ol, vatanına hakim ol' dedi. Yani toprağına hakim ol, bulunduğun toprakları muhafaza et. 'Diline hakim ol, Türkçe'ne hakim ol' dedi. 'Beline hakim ol yani soyuna, gelmiş olduğun mezhebe değil yaşamış olduğun ahlaklı nesle sahip ol' dedi, bu mesajı verdi" diye konuştu. 

Yunus Emre Hazretleri'nin Mevlana Hazretleri ile aynı dönemde yaşadığını hatırlatan Özdağ, "Yunus Emre'nin pek çok yerde mezarı var. Balkanlar'da, Türkiye'de, Eskişehir'de ve biz Kula'da da mezarının olduğunu söylüyoruz" diye konuştu. 

-"İki puan da Dombıra'dan gelmiştir"-

Yemeğin ardından Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen geceye eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, eşi Münevver Arınç ile katıldı. Arınç, yaptığı konuşmada, gecenin sanat gecesi olduğunu ancak gündüzleri sempozyumlarla Yunus Emre'nin etkilerinin bilim adamları tarafından konuşulduğunu söyledi. 

Geceyi ilk defa Manisa'ya kazandırdığı için Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi'ye teşekkür eden Arınç, her yıl daha zengin bir şekilde etkinliği yaşamak istediğini kaydetti. Arınç, "Yüzyıllar öncesinin bize üflediği nefes ile bugün tekrar kültürümüzü en değerli parçalarından birisi olarak yaşarız. Yunus Emre'yi herkes biliyor. Sözleriyle, özdeyişleriyle, ilahileriyle Türkçemize kazandırdığı büyük zenginliktir" ifadelerini kullandı.  

Gecede çok güzel sanatçıların olduğunu aktaran Arınç, şöyle konuştu:

"Biraz önce Dombıra'sıyla hakikaten hepimizin gönüllerinden gelen coşkuyu yansıtan Sultanbekov gibi sanatçılarımıza bir aradayız. Ben siyasi değilim artık, sizlerden birisi olarak aktif siyasete veda edip Manisa'nın bir hemşehrisi, bir dostu olarak yaşamaya başladım. Ama son yıllarda siyasette gördüğüm şudur; müzik insanı etkiliyor. Hatta o kadar çok etkiliyor ki, mesela 2011 seçimlerinde 'Aynı dağın yeliyiz biz' diye güzel bir türkü AK Parti'ye puan kazandırmıştı. Bu Dombıra da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52 ile birinci turda cumhurbaşkanlığını kazanmışsa yüzde 50'si kendisine aittir, 2 puan da Dombıra'dan gelmiştir. Cumhurbaşkanı seçilmek için yüzde 50'yi aşmak gerekiyordu 2 puan da Dombıra'dan geldi. Bunlar gönüllere işlerse hele Uğur Işılak gibi birisinin ağzından o gür sesiyle insanın yüreğini hoplatırsa oy vermeyecek adam bile oy veriyor kardeşim. Bu kadar etkili bir şey."

Arınç, yerel seçimlerin üzerinden yaklaşık 18 ay geçtiğini hatırlatarak, iki dönem parlamentoda Manisa'ya büyük hizmetler veren milletvekili Mehmet Çerçi'nin Yunusemre Belediye Başkanı seçildiğini ve Yunusemre'nin temsil itibarıyla çok daha büyük nüfusa sahip olduğunu kaydetti. Her Manisa'ya geldiğinde Yunusemre ile iftihar ettiğini anlatan Arınç, Yunusemre Belediyesi'nin ilk etap olarak bin 100 konut ile yaptığı TOKİ ile Türkiye'nin bir numarası olduğunu kaydetti. TOKİ konutlarının ihalesinin yapıldığını ve şu anda da kesinleşme aşamasında bulunduğunu ifade etti. 

Mehmet Çerçi'ni bu kadar konut yapacağını söylemesine dudak bükenlerin, "olmaz" diyenlerin, "milleti yanıltıyor" diyenlerin yanıldıklarını gördüklerini dile getiren Arınç, şöyle devam etti:

"İşini sağlam yapan, ayağını yere basan, proje sahibi, vizyon sahibi bir belediye başkanı var Manisa'da, o da doktor Mehmet Çerçi'dir. O konutlar bittiği zaman Uydukent ile Manisa daha da güzelleşecek, daha çok imkanlara kavuşacak. Bu geldiğimizde bunları duydum, inşallah yarın ve pazar günü de Şehzadeler Belediyemizin Manisamıza kazandırdığı bazı tesislerin açılışında ve temel atımında bulunacağız. Birbiri ile yarışan iki güzel insan var Manisa'da ama Yunusemre'nin bu gecesi inşallah hepimizi mutlu etti." 

Dombıra'nın yaratıcısı Arslanbek Sultanbekov'un seslendirdiği "Dombıra" şarkısına eşlik eden Bülent Arınç ile canlanan gecenin açılışı İsmail Coşar tarafından seslendirilen Kur'an-ı Kerim tilaveti ile oldu. Ardından gecede Makedonya'dan Burhan Şaban, Dursun Ali Erzincanlı, Orhan Çakmak ve Orhan Ölmez sahne aldı. 

Geceye, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur, milletvekili adayı İsmail Bilen, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.