Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
- Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Melik: - "Kadına yönelik şiddet sorumlularının yargılanması ve caydırıcı tedbirler alınması gerekir"

MANİSA (AA) - Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Nilgün Yılmaz Melik, kadına yönelik şiddete karşı caydırıcı tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

Melik, Manisa Barosu'nda avukatlarının katılımıyla yaptığı basın toplantısında, üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesinin toplumda üzüntüyle karşılandığını bildirdi.

Kadına yönelik şiddet ile kadın cinayetlerinin sebep ve sonuçlarını yıllardır dile getirdiklerini, buna karşı acil önlem alması gerektiğini belirttiklerini söyleyen Melik, Medeni Kanun'un kabulünde önemli haklar kazanılmasına rağmen, bugüne kadar toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına bakış açısının değişmesi yönünde yeterli ilerleme sağlanamadığını savundu. 

Melik, kadın ve çocuğa yönelik şiddetin sona erdirilmesi için hükümetin bu konuda net tavır koyması, kampanyalar başlatması gerektiğini ifade ederek "Kadına yönelik şiddetin sorumlularının yargılanmasını ve caydırıcı tedbirler alınması gerekir. Özgecanlar güvende yaşasın ve canından olmasın diye mücadelemizi, cinayetler ve şiddet son buluna kadar devam edecektir" diye konuştu. 

- AK Parti Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Kumbaracı

AK Parti Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Fisun Kumbaracı, Özgecan Aslan'ın öldürülmesinin, kadın, anne ve insan olarak kendisini derinden etkilediğini belirtti.

Kadına şiddetin öncelikli olarak ele alınması ve çözülmesi gerektiğini vurgulayan Kumbaracı, "Ülkemizde yeniden tartışmaya açılan idam konusunda bizimde tavrımız ve isteğimiz çok nettir kadına şiddetin engellenmesi için, hukukçular, sosyologlar, psikologlar, medya, siyasetçiler ve bu konuyu üzerine görev alan herkes bu konuya sahip çıkmalı, gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Özgecan'ın ailesinin yaşadığı travmayı hiçbir zaman kimse anlayamayacaktır" dedi.