Üzümlü mesir macunu üretilecek

Üzümlü mesir macunu üretilecek
Üzümlü mesir macunu üretilecek
MANİSA (AA) - Manisa'yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, üzümlü mesir macunu üretmeyi planladıklarını bildirdi. AK Parti Manisa...

MANİSA (AA) - Manisa'yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, üzümlü mesir macunu üretmeyi planladıklarını bildirdi. 

AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, Manisa Güç Birliği Platformu üyeleriyle bir araya gelerek, Manisa'nın en önemli tarımsal üretimi olan kuru üzümün tüketiminin artırılması için ortaya koyduğu "Okul Üzümü Akıl Üzümü" projesine destek istedi.

Etkinlikte yaptığı konuşmada, Manisa'nın dünyanın önde gelen üzüm üreticilerinden olmasına karşın hem kentte hem de ülke genelinde tüketiminin kısıtlı olduğuna işaret etti. 

Tüketim miktarının artırılması için çalıştıklarını ve bu kapsamda okullarda kuru üzüm dağıtılmasına yönelik "Okul Üzümü Akıl Üzümü" adıyla proje hazırladıklarını ifade eden Yurttaş, "Türk insanı ortalama 250 gram üzüm tüketiyor. Üzümü sattığımız İngiltere'de tüketim 1,5 kilogramı buluyor. Haftada üç gün süreyle 50 gramlık paketler halinde üzüm dağıtılırsa ortalama 18 bin öğrenciye 60 bin ton üzüm dağıtımı sağlanabilecektir" diye konuştu. 

Platforma üye Manisa'yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Tanık da üzüm ve mesirin Manisa'nın önemli iki değeri olduğunu belirterek, dernek olarak bu iki ürünü birlikte değerlendirmeye yönelik çalışmaları olduğunu bildirdi. 

Dernek olarak yakın zamanda üzümlü mesir üretmeyi hedeflediklerini ifade eden Tanık, "Kuru üzümlü mesir macunu çalışmalarına başladık. Bu hamlenin üzüm tüketimini de arttıracağını düşünüyoruz. Gerekli çalışmaların ardından tane tane mesir ve üzümün tadını alacağınız special (özel) bir ürün üreteceğiz" dedi.

Etkinliğe, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yaşar Coşkun, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap da katıldı.