Yeni adli yıl açılışı

Yeni adli yıl açılışı
Yeni adli yıl açılışı
- Manisa'da düzenlenen törenlerle yeni adli yıl açıldı

MANİSA (AA) - Manisa Adliyesinde düzenlenen törende saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Törenin ardından gazetecilere açıklama yapan Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, Türkiye için, halk için hakka ve hukuka riayet edilen bir yıl olması temennisinde bulunarak, "Sokaktaki vatandaş bizden sadece adalet bekliyor. Bizler de adaletin neferleri olarak vatandaşın tarafsızlığına inandığı bir adaletin tecellisi için elimizden gelen gayreti göstermek zorundayız" dedi.

Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan ise adli yıl açılışının 1 Eylül Dünya Barış Günü ile aynı güne denk gelmesinin ayrı bir önem taşıdığını belirterek, "Bugünlerde çevre ülkelerde savaşın yoğunlaştığı, silahların susmadığı bir ortamda barış daha bir önem arz ediyor" diye konuştu.

Hukukun ve demokrasinin gelişebilmesi için iç ve dış barışın sağlanmasının önemini vurgulayan Arslan, "Demokrasinin olmadığı ortamda avukatların yapacağı hiçbir şey yoktur. Adli sistem işlemez. Bu anlamda öncelikle demokrasiyi içtenlik kazandırmak öncelikli hedeflerimizden. Bu adli yılın önümüzdeki süreçte biz hakimler, avukatlar, savcılar ve vatandaşlarımız için hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

-Akhisar'daki adli yıl açılışı

Akhisar Adliyesinde düzenlenen törende konuşma yapan Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, son yıllarda yargı alanında yapılan değişikliklerin genel anlamda olumlu bir tepki doğurduğunu, hukukun çağın gereğine uygun hale gelmesine katkı sağladığını söyleyerek, "Yargının amacı hukukun üstünlüğünü sağlamak ve vatandaşlarımıza en iyi şekilde adalet hizmetini sağlamaktır. Yargı devletin 3 temel erkinden biridir. Bu nedenle yargının işleyişi için atılan her olumlu adım, hukuk devleti ve demokrasi kültürümüz adına bir ilerleme ve kazanımdır" dedi.

Atatürk büstüne çelenk konulmasının ardından davetlilere resepsiyon verildi.