Yırca'ya 6 bin zeytin fidanı

Yırca'ya 6 bin zeytin fidanı
Yırca'ya 6 bin zeytin fidanı
- Manisa'nın Soma İlçesi'ne bağlı Yırca Mahallesi'nde termik santral yapımı için zeytin ağaçlarının söküldüğü bölge tekrar ağaçlandırıldı

MANİSA (AA) - Soma İlçesi'ne bağlı Yırca Mahallesi'nde, termik santral yapımı için zeytin ağaçlarının söküldüğü bölgeye  Ziraat Mühendisleri Odası tarafından 6 bin zeytin fidanı dikildi. 

Yırca Mahallesi'ndeki etkinlikte konuşan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, bölgenin tarım alanı olduğunu, termik santrale bu nedenle karşı çıktıklarını belirtti.

Türkiye 'nin tarım ülkesi olduğunu ifade eden Güngör, "Üreten bir ülkeyiz. Ziraat Mühendisleri Odası olarak yenilenebilir enerjilerin karşısında değiliz. Birinci sınıf tarım topraklarına, zeytin gibi önemli bir ürünü veren ağaçların kesilip termik santral yapılmasına karşıyız. Yırca halkı bu harekete karşı direnmiştir. Ben Yırca halkını başta köy muhtarı olmak üzere kutluyorum, tebrik ediyorum" diye konuştu. 

"Ziraat Mühendisleri Odası olarak sökülen ağaçların yerine yenilerinin dikilmesi konusunda köylülere yardımcı olacakları" sözünü verdiklerini anımsatan Güngör, sözlerini yerine getirdiklerini, 6 bin fidanı toprakla buluşturacaklarını söyledi. 

Etkinlikte daha sonra oda yetkilileri ve vatandaşlar tarafından fidanlar dikildi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Köy

  ,

  Tarım

  ,

  Ziraat

  ,

  Karşı

  ,

  manisa